prawnik

Co musi zawierać umowa z bankiem, żeby możliwe było odfrankowienie kredytu?

O kredytach zaciąganych we frankach szwajcarskich mówi się już bardzo długo, gdyż takie oferty pojawiły się w polskich bankach lata temu. Klienci skuszeni atrakcyjnymi warunkami spłaty z ufnością podchodzili do przedstawicieli banków, wierząc, że nie zostaną w żaden sposób oszukani. Niestety rzeczywistość okazała się zgoła inna, a wiele banków zawarło w umowach podpisywanych z klientami niedozwolone klauzule. Na szczęście nadszedł czas, kiedy sprawiedliwości może stać się zadość, a frankowicze mają szansę uwolnić się od bezprawnie nałożonych na nich zobowiązań.

Co trzeba wiedzieć o kredytach we frankach?

Na początek trochę historii. Siedemnaście lat temu banki w Polsce zaczęły oferować swoim klientom kredyty we frankach szwajcarskich, na znacznie korzystniejszych warunkach niż te złotówkowe. Ponadto kurs franka był wtedy niski, wynosił zaledwie 2 złote. Możliwość zaciągnięcia znacznie większego kredytu w obcej walucie skusiła wiele osób. Niestety, gdy kurs franka szwajcarskiego zaczął wzrastać, zaczęły się problemy… Mimo iż kredyty były teoretycznie udzielane w szwajcarskiej walucie, to banki przeliczały raty na złotówki, po aktualnym kursie i szybko okazało się, że frankowicze oddają znacznie większe sumy od tych, które pożyczyli.

Problemy finansowe osób posiadających kredyty we frankach były wielokrotnie nagłaśniane, jednak dopiero wyrok TSUE (Trybunału Konstytucyjnego Unii Europejskiej) z 2019 roku sprawił, że pojawiła się dla nich nadzieja na to, że w końcu doczekają się sprawiedliwych wyroków. Nic więc dziwnego, że wiele osób, chcąc szybciej i łatwiej rozwiązać sprawę, zaczęło szukać pomocy w kancelariach prawnych. Warto wiedzieć, iż odfrankowienie kredytu omawiają prawnicy z kancelariakredytobiorcy.pl.

Jakie błędy znajdują się w umowach frankowiczów z bankami?

Umowy zawierane pomiędzy kredytobiorcami a bankami w sprawie kredytów we frankach zawierają wiele różnego rodzaju błędów. Do najczęstszych należą jednak klauzule wprowadzające do umowy mechanizm indeksacji czy waloryzacji. To właśnie te błędy dają podstawę do tego, aby walczyć o unieważnienie kredytów lub przewalutowanie ich na złotowe z zachowaniem stawki LIBOR CHF.

Kredytobiorca, który decyduje się na rozpoczęcie sporu z bankiem przed sądem, musi zdecydować, o co walczy, czyli określić swoje roszczenia. Co zatem można uzyskać, oddając sprawę kredytu we frankach do sądu?

Co daje odfrankowienie kredytu?

W przypadku osiągnięcia celu, jakim jest odfrankowienie kredytu, można odzyskać nadpłacone raty oraz zmniejszyć wysokość wszystkich przyszłych rat, jeśli jest się wciąż w trakcie spłacania kredytu. Niektórzy zastanawiają się, czy warto? Otóż mowa tu o kwotach w wysokości od kilkudziesięciu, do nawet kilkuset tysięcy złotych, a więc bez wątpienia warto oddać taką sprawę do sądu i zawalczyć o sprawiedliwość. Trzeba jednak pamiętać o tym, że banki nie poddają się łatwo i samodzielna batalia może być niezwykle trudna. Najlepszym rozwiązaniem jest zatem zgłoszenie się do kancelarii prawnej, która specjalizuje się w tego typu sprawach.

2 Replies to “Co musi zawierać umowa z bankiem, żeby możliwe było odfrankowienie kredytu?”

  1. Nawet wiedząc czego w umowie szukać bez prawników jest bardzo trudno. Siedzę od godziny nad moją umową i trudno mi jakiekolwiek zapisy działające na moją korzyść wyłuskać… Chyba się poddam

  2. Też uważam, że najlepiej jest poszukać pomocy prawnika, bo zwykły człowiek mało co z tego zrozumie… Pokręcone te sprawy frankowe strasznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *