podpisywanie dokumentow na biurku

Czym jest potwierdzenie spłaty? Ile czasu ma bank na wydanie zaświadczenia o spłacie kredytu?

Spłacenie ostatniej raty kredytu jest wydarzeniem, które pamięta się długo. W końcu nie dość, że można odetchnąć z ulgą, że przestało się już mieć dług, to jeszcze zyskuje się więcej środków do wydawania na inne cele. Ale zanim otworzy się szampana, warto wystąpić o zaświadczenie z banku o spłacie kredytu. Dlaczego?

Potwierdzenie spłaty – co to?

Zaświadczenie o spłacie kredytu to pisemne potwierdzenie, że pożyczka została w całości spłacona. Pozwala nie tylko upewnić się, że dług został uregulowany, ale i zabezpieczyć się na przyszłość. Może się bowiem zdarzyć, że było jakieś opóźnienie i nie uregulowało się odsetek na czas, a także że przyjdzie jeszcze jakaś opłata za dodatkową usługę. Lepiej nie mieć niemiłej niespodzianki, zwłaszcza jeśli dług miałby być oprocentowany i poprosić o potwierdzenie spłaty kredytu.

Potwierdzenie dokonania zapłaty – czy jest potrzebne?

Zakłada się, że zawsze w sytuacji, gdy dłużnik ureguluje zobowiązanie, powinien ubiegać się o pokwitowanie zapłaty. Dlaczego? Przede wszystkim z uwagi na wspomniane już ryzyko, że choć raty spłacone, to jednak zostały do uregulowania jakieś koszty dodatkowe. Potwierdzenie spłaty pożyczki jest dowodem, że nie zalega się bankowi już z żadną opłatą.

Warto wiedzieć, że o ile przy kredycie gotówkowym nie jest to aż takie ważne, choć warto mieć, to inaczej sprawa się ma z kredytem hipotecznym. Okazuje się bowiem, że potwierdzenie o spłacie kredytu hipotecznego może być przydatne przy wykreśleniu hipoteki z księgi wieczystej. A to rzecz nie byle jaka. Po latach nagle można odkryć, że bank nadal figuruje jako właściciel nieruchomości. Zaświadczenie o zamknięciu kredytu pozwoli na wykreślenie banku z księgi wieczystej.

Ile czasu ma bank na wydanie zaświadczenia o spłacie kredytu?

A ile przyjdzie czekać na potwierdzenie spłaty długu? Tutaj trudno podać ramy czasowe, gdyż każdy bank ma inne regulacje w tym zakresie. Może być tak, że zaświadczenia o spłacie kredytu dostanie się od ręki tego samego dnia, a zdarza się, że poczekać trzeba będzie klika dni.

Oczywiście znaczenie ma to, jak dawno spłaciło się zobowiązanie. Jeśli jest to odległy czas, wówczas konieczne jest przeszukanie baz, a to czasochłonne.

Zaświadczenie o całkowitej spłacie kredytu – ile kosztuje?

Koszt pokwitowania spłaty pożyczki ustala każdy bank. Nie da się więc jednoznacznie powiedzieć, z jakim wydatkiem trzeba się liczyć, jeśli chce się otrzymać tego typu zaświadczenie. Warto po prostu sprawdzić w cenniku banku. Może się zdarzyć, że takie potwierdzenie spłaty będzie bezpłatne. Wówczas na pewno warto wystąpić o zaświadczenie.

A jak jest w przypadku kredytu hipotecznego? Tutaj już otrzymanie oświadczenia jest odpłatne. Jeśli potrzebuje się oświadczenia o zwolnieniu zabezpieczenia, aby wykreślić wpis z księgi wieczystej, wówczas trzeba liczyć się z wydatkiem od 50 zł do nawet 100 zł. Jednak choć to niemałe pieniądze, to warto je wydać, żeby mieć dokument potwierdzający spłatę zobowiązania.

4 Replies to “Czym jest potwierdzenie spłaty? Ile czasu ma bank na wydanie zaświadczenia o spłacie kredytu?”

  1. Nie no moim zdaniem czym prędzej, tym lepiej. Bank zawsze ma czas… No a to przecież nam zależy na tym, by się uwolnić od hipoteki. Więc jak tylko ostatnia rata pójdzie, to ziuuuuuut do banku! Nie ma co czekać, czy sami zaproponują wydanie takiego potwierdzenia.

  2. Polecam, przezorny zawsze ubezpieczony. Ja bez zaświadczenia o spłacie nie ruszam się z placówki banku po uregulowaniu zobowiązań. Miałam kiedyś nieprzyjemną sytuację i teraz bardzo tego pilnuję.

  3. Nigdy nie pobierałem z banku takiego zaświadczenia, mam nadzieję, że nie będę mieć z tego powodu jakiś nieprzyjemności…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *