Portfel z kartami bankowymi

Darmowe konto w banku. Na czym polega podstawowy rachunek płatniczy?

Szukając banku, w którym moglibyśmy założyć podstawowe konto z rachunkiem rozliczeniowym, najczęściej zwracamy uwagę na koszty jego prowadzenia. Coraz popularniejsze są oferty, proponujące konto za 0 zł, co w wielu przypadkach może być bardzo kuszącą i korzystną propozycją. Czy jednak na pewno? Kiedy konto za 0 zł jest rzeczywiście darmowe?

Czy darmowe konto w banku jest możliwe?

Każdy z nas wie, że mając konto trzeba się liczyć z obowiązkowymi opłatami. Niezależnie od tego, czy banki reklamują się kontem za 0 zł, zawsze pojawiają się takie czy inne koszty, bowiem promocja ta najczęściej ma pewne ograniczenia i nie dotyczy wszystkich dostępnych w banku usług. To oznacza, że w praktyce darmowych kont nie ma. Mogą być tańsze lub częściowo za darmo, ale to tyle.

Jakiś czas temu wprowadzono jednak pojęcie podstawowego rachunku płatniczego, co było konsekwencją tego, iż według badań, znaczna część populacji Europy nie posiadała żadnego konta w banku. To oczywiście groziło między innymi utratą oszczędności. Z tego powodu KE wymogło na bankach wprowadzenie podstawowego rachunku płatniczego, który z założenia miał być darmowy, czyli innymi słowy dostępny dla każdego i poniekąd obowiązkowy. Co warto o nim wiedzieć?

Podstawowy rachunek płatniczy – co to?

Pojęcie podstawowego rachunku płatniczego pojawiło się jakiś czas temu, jednak regulacje związane z ustawą nakładającą jego obowiązek w bankach weszły w życie w 2017 roku. Oczywiście został także uwzględniony okres przejściowy, w czasie którego każda instytucja finansowa miała czas, by dostosować to rozwiązanie do swoich działań. Co ważne – podstawowy rachunek płatniczy jest obowiązkową ofertą każdego banku, a jeżeli dana instytucja finansowa nie dostosuje się do wymogów ustawy może ją czekać kara finansowa nałożona przez KNF.

Z założenia ten typ rachunku ma być całkowicie darmowy, jednak w rzeczywistości nie jest tak do końca. Ma swoje ograniczenia, to oznacza, że w niektórych przypadkach trzeba się liczyć z dodatkowymi opłatami.

Podstawowy rachunek płatniczy – na czym polega?

Podstawowy rachunek płatniczy to standardowe konto, które może założyć sobie każdy. Jest tylko jeden dość istotny warunek – nie można posiadać żadnego innego konta, jak również nie można wykonywać na nim niektórych operacji finansowych. Co więc można na nim robić? Wymienia się tutaj: wpłaty na rachunek, przelewy bankowe, wypłaty z bankomatów, płatność kartą, jak i dokonywanie płatności internetowych, zlecenia przelewów czy korzystania ze zleceń stałych. W wielu przypadkach takie zestawienie możliwych działań jest w zupełności wystarczające, a tym samym spełnia się wszystkie wymogi, dzięki którym konto to nie jest obciążone opłatami.

Kiedy podstawowy rachunek płatniczy nie jest darmowy?

Choć banki nie mogą pobierać opłat za podstawowe czynności związane z prowadzeniem rachunku i muszą stosować się do ustawy, nie oznacza to, że konto to jest całkowicie darmowe. Na przykład brak opłat dotyczy wypłat i wpłat pieniędzy tylko w bankomatach własnych – w pozostałych będą one naliczane. W przypadku przelewów darmowe są najczęściej tylko pierwsze 5 operacji, kolejne mają już pobieraną opłatę. Dodatkowo płatne są także wszystkie przelewy zagraniczne. Mając inne konta w bankach, a także zaciągając kredyt czy pożyczkę oraz posiadając kartę kredytową także wiąże się z opłatami.

Czy w takim razie bank może naliczyć nam wyższe opłaty za operacje wykraczające poza podstawowe? Nie do końca, bowiem ustawa dokładnie określa maksymalną wysokość kwot, na jakie może pozwolić sobie bank. Nie mogą one przekraczać średniej opłat w ciągu 12 miesięcy jakie stosował on wobec klientów.

Inna kwestia do karty płatnicze. Choć ustawa stwierdza, że banki muszą udostępnić karty debetowe bez dodatkowych opłat, nie jest tutaj uwzględniona kwestia kosztów obsługi. Póki co instytucje finansowe mają tutaj różne podejście.

Co ważne, w momencie, gdy z konta nie korzystało się przez okres 2 lat (nie były na nich dokonywane żadne operacje), gdy zostanie założone inne konto w innym banku lub rachunek będzie wykorzystywany w celach nielegalnych, wówczas automatycznie zostanie on zamknięty.

Podstawowy rachunek płatniczy a inne oferty kont

Trzeba pamiętać, że oferta związana z podstawowym rachunkiem płatniczym jest tylko jedną z wielu dostępnych w bankach. Musi być w ofercie każdej instytucji finansowej, ale warto pamiętać, że oprócz niego, są jeszcze inne możliwości. Banki często obok tego rachunku oferują konta za 0 zł, a także inne konta dedykowane, część z nich także może być w jakimś stopniu darmowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *