Kobieta z komórką w ręce

Ile cyfr ma numer konta? Z czego składa się numer konta bankowego?

W dzisiejszych czasach posiadanie konta bankowego jest pewną podstawą i zdecydowana większość z nas je ma. Identyfikacja rachunku następuje poprzez przydzielenie odpowiedniego indywidualnego dla danego klienta i konta długiego wielocyfrowego numeru. Z czego się on składa? Ile cyfr zawiera?

Po co są numery kont bankowych?

Zakładając konto w banku, automatycznie generowany jest do niego odpowiedni numer. W ten sposób możliwe jest odczytanie za jego pomocą, w jakim banku został stworzony rachunek, a także czy takie konto rzeczywiście istnieje. Rzecz jasna, robiąc jakiekolwiek przelewy, także konieczne jest podanie numeru, który jest właśnie pewną wizytówką danej osoby. W ten sposób pieniądze trafiają tam, gdzie powinny, a nie do kogoś innego. Oczywiście pod warunkiem, że nie popełni się błędu przy jego wpisywaniu.

Ile cyfr ma numer konta bankowego?

W polskim systemie bankowym wszystkie numery rachunku bankowego mają dokładnie 26 cyfr. Nazwa pochodzi o trzyliterowego hasła, czyli NRB. Standard ten obowiązuję dokładnie od 2004 roku i od tego czasu korzystają z tego wszystkie ogólnopolskie banki. Co istotne, numer rachunku, choć działa tylko na terenie Polski, dzięki wykorzystaniu międzynarodowych przepisów jest bardzo łatwy do przekształcenia w numer IBAN.

Z czego składa się numer rachunku bankowego?

Te 26 cyfr rachunku bankowego nie jest całkowicie przypadkowych i choć generowane są w sposób automatyczny, mają też swoje znaczenie. Jak zostało wspomniane – dzięki numerowi jesteśmy w stanie określić, w jakim banku jest dane konto oraz czy w ogóle istnieje. Chcąc lepiej zrozumieć ich znaczenie najlepiej numer pogrupować:

AA BBBB BBBB CCCC CCCC CCCC CCCC

Pierwsze dwie cyfry (A) to inaczej cyfry kontrolnee. Kolejne osiem (B), pozwala na dokładną identyfikację banku. Nie jest on przypadkowy, ponieważ przydziela go bank centralny, czyli NBP i każda instytucja finansowa musi go mieć jako forma specjalnego kodu identyfikacyjnego dla danej jednostki. Pozostałe szesnaście cyfr (C) dotyczy indywidualnego rachunku klienta, który znajduje się właśnie w tym konkretnym banku.

Czym jest cyfra kontrolna?

Dobrze – zostało wspomniane, że pierwsze dwie cyfry zaliczają się do kontrolnych, ale co to konkretnie oznacza? Przede wszystkim są one generowane na podstawie pozostałych cyfr wchodzących w skład numeru rachunku i umożliwiają one upewnienie się, że dane konto jest prawdziwe. Powodem wprowadzenia tego rozwiązania było uniemożliwienie wędrowania pieniędzy pomiędzy różnymi instytucjami bankowymi spowodowanymi błędnym wpisaniem numeru, przez co pracownicy mieli dużo pracy, bo wszystko trzeba było ręcznie sprawdzać i albo przekazywać dalej, albo odsyłać do nadawcy.

Czym jest numer rozliczeniowy?

Za pomocą kolejnych 8 cyfr możliwe jest rozpoznanie konkretnego banku, w którym znajduje się konto. Pierwsze cztery cyfry to oznaczenie samej instytucji – każda z nich ma swój własny indywidualny numer, który do niej przynależy i musi się znaleźć w rachunku klienta. Kolejne trzy cyfry to numer identyfikacji konkretnego oddziału danego banku, a ostatnia ósma cyfra jest kontrolną.

Do czego jest numer rachunku klienta?

Ostatnie 16 cyfr to indywidualny numer klienta. Poprzednie liczny identyfikują bank i oddział, z kolei następne pozwalają na ustalenie konkretnej osoby, która ma w nim swoje konto. To numer całkowicie prywatny i niepowtarzalny, generowany w sposób losowy i nie ma większego znaczenia.

One Reply to “Ile cyfr ma numer konta? Z czego składa się numer konta bankowego?”

  1. Numer konta bankowego to prawie jak pesel, znać trzeba. niektóre częsci też się nie zmieniają, wystarczy zapamiętać te kilka cyfr 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *