Prawdopodobnie od zarania dziejów, ludzkie pomagali sobie wzajemnie poprzez pożyczanie różnych rzeczy. Jest to zupełnie naturalna praktyka, dzięki której mamy szansę szybko rozwiązać zaistniały problem finansowy. Na co dzień pożyczamy sobie różne przedmioty i urządzenia, zazwyczaj nieodpłatnie, w ramach przyjacielskiej przysługi. Są jednak sytuacje, w których potrzebujemy konkretnej sumy pieniędzy, a nikt wśród bliskich czy znajomych nie posiada wystarczającej kwoty. Rozwiązaniem może być w tym przypadku pożyczka pieniężna w firmie, która świadczy tego typu usługi.
- Pożyczki na raty – najważniejsze informacje
- Kto może wziąć pożyczkę na raty?
- Jak mądrze wziąć pożyczkę na raty?
Pożyczki na raty – najważniejsze informacje
Pożyczki na raty udzielane są przez prywatne firmy spoza sektora bankowego, co oznacza, że nie są one objęte prawem bankowym. Wobec tego zaciągając pożyczkę online, podpisujemy umowę cywilno-prawną, w której zawarte są wszystkie warunki spłaty zobowiązania. Ustalenia te mogą być jednak bardzo różne, gdyż wiele kwestii nie jest regulowana w żaden sposób w polskim prawie. Pożyczka, w przeciwieństwie do kredytu w banku, może być udzielana nieodpłatnie. Poza tym tego typu wsparcie finansowe może zostać przeznaczone na dowolny cel.
Różnic pomiędzy nimi jest więcej, jednak istnieją również podobieństwa. Produktem zbliżonym do kredytu bankowego jest przede wszystkim pożyczka na raty, którą spłaca się w mniejszych częściach przez kilka lub kilkanaście miesięcy. Pożyczka na raty szczegółowo omówiona jest na blogbank.pl, my również przyjrzymy się bliżej tego typu ofercie.
Kto może wziąć pożyczkę na raty?
Odpowiedź na to pytanie jest prosta, gdyż pożyczkę na raty może wziąć teoretycznie każda osoba dorosła. W praktyce jednak trzeba spełnić kilka istotnych warunków. Przede wszystkim część firm udzielających pożyczek pozabankowych na raty, kieruje swoją ofertę wyłącznie do osób, które ukończyły 21 lat, jednak nie jest to regułą. Po drugie, potencjalny pożyczkobiorca powinien posiadać stały dochód, który stanowi gwarancję, że pożyczone pieniądze będą rzeczywiście oddawane.
A co z osobami, które posiadają już inne zobowiązania, lub maja złą historię w bazach takich, jak Biuro Informacji Kredytowej (BIK), czy Biuro Informacji Gospodarczej (BIG)? Tego typu negatywne wpisy bez wątpienia przekreśliłyby możliwość otrzymania kredytu z banku. W przypadku chwilówek lub pożyczek na raty zazwyczaj nie stanowi to problemu. Firmy udzielające pożyczek nie są w żaden sposób zobligowane do badania zdolności kredytowej potencjalnych klientów, w związku z tym robią to w ograniczonym zakresie, lub całkowicie z tego rezygnują. Jest to bez wątpienia duże ułatwienie dla osób, które borykają się z problemem bezrobocia, lub szukają sposobu na to, by spłacić wcześniejsze zobowiązania. Z drugiej jednak strony, jest to również pewnego rodzaju zagrożenie, o czym napiszemy w następnym akapicie.
Jak mądrze wziąć pożyczkę na raty?
Oferty typu pożyczki bez BIK na raty cieszą się bardzo dużą popularnością. Trzeba jednak pamiętać, że pożyczka to przede wszystkim zobowiązanie, z którego musimy się wywiązać pod groźbą kar finansowych lub nawet więzienia. Decydując się na wzięcie chwilówki lub pożyczki na raty, trzeba mieć świadomość, że zwrócić będziemy musieli nie tylko otrzymane od parabanku pieniądze, ale również odsetki. Pożyczki ratalne są przeważnie wysoko oprocentowane, dlatego podejmując taką decyzję odpowiedzialnie, należy mieć tego świadomość.
Zanim podpiszemy umowę z firmą pozabankową, musimy ją bardzo wnikliwie przeczytać i przeanalizować wszystkie koszty związane z pożyczką. Jeśli cokolwiek budzi w nas wątpliwości, to należy dopytać o to przedstawiciela parabanku lub zrezygnować i poszukać podobnej oferty gdzie indziej.
Bardzo ważne jest również trzymanie się terminów spłaty rat. Wszelkie opóźnienia mogą generować dodatkowe koszty, jeśli więc nie posiadamy stałych dochodów, które pozwolą nam na regularną spłatę zobowiązania, to lepiej z niego zrezygnować. Bycie dłużnikiem parabanku jest sytuacją bardzo niekomfortową i może prowadzić do spirali zadłużeń.
Mądrze to przede wszystkim w banku!!!!! A nie od lichwiarzy, którzy powinni skończyć jak w „Zbrodni i karze”
Jak wziąć mądrze pożyczkę? W ogóle jej nie brać. Jak trzeba pieniędzy, ewentualnie można pomyśleć o kredycie.