Jak oszczędzać aby starczyło na kredyt?

Wielu ludzi przyzwyczaiło się do życia na kredyt. Dopiero zatrzęsienie rynkiem finansowym i ogólne zawirowania na świecie, uświadomiły ich, że warto oszczędzać. Zwłaszcza jeśli mają w planach wzięcie kredytu, wówczas zaoszczędzona gotówka przyda się na pokrycie związanych z tym kosztów. Z poniższego artykułu dowiesz się, jak nauczyć się okładać pieniądze.

Dlaczego warto oszczędzać?

Świat obecnie stanął do góry nogami. Konieczność oszczędzania wywarło wiele czynników jak spowolnienie gospodarki, wzrost cen podatków oraz żywności. Koszty życia poszły w górę, a wysokość wynagrodzenia przestaje być wystarczająca. Wówczas trzeba mocno zaciskać pasa, aby dotrwać do końca miesiąca. Odkładamy planowany zakup komputera czy samochodu tłumacząc się, że nas nie stać. To nieprawda. Jeśli umiejętnie rozporządzamy finansami i panujemy wydatki, na koncie może zostać więcej pieniędzy, niż nam się wydaje. Jak nauczyć się oszczędzać doradza blog oszczedzanienaetacie.pl a opisane w nim metody sprawią, że niedługo będziemy mieli pieniądze na wszystko, na co tylko chcemy. Oszczędzanie jest skuteczne zwłaszcza wtedy, kiedy ma się przed sobą konkretny cel. To daje motywację do szybkiego uzbierania potrzebnych środków i zrealizowania danego zakupu.

Odkładając co miesiąc wyznaczoną kwotę po pewnym czasie, nabierze ona pokaźnych rozmiarów. Mogą to być niewielkie kwoty, które warto wpłacać na indywidualne konto oszczędnościowe, co uchroni je przed inflacją. Zalety comiesięcznego odkładania pieniędzy najbardziej odczują ci, którzy mogą przeznaczać na ten cel wyższe sumy. Przykładowo chcąc zaciągnąć kredyt na mieszkanie, uzbieramy w ten sposób środki na wkład własny.

Miesięczne rozliczenia

Jak oszczędzać na kredyt?

Niezależnie od tego, na jaki cel planujesz zaciągnąć, kredyt zacznij od analizy swojej historii kredytowej i zakończ wszystkie zobowiązania, z których aktualnie nie korzystasz. Jeżeli nie potrzebujesz karty kredytowej, zamknij ją, zanim zaczniesz starać się o kredyt. W przeciwnym razie bank uzna to za dodatkowe obciążenie dla twojego budżetu i wpłynie to negatywnie na twoją zdolność kredytową.

Kontroluj swoje wydatki i zawsze zastanów się nad ty, co chcesz kupić. Nieprzemyślane zakupy powodują, że wydajemy na nie znacznie więcej pieniędzy, niż powinniśmy. Zrób listę rzeczy potrzebnych do kupienia i nie wychodź poza nią. Wydawaj tylko tyle, ile trzeba i nic poza tym. Zastanów się nad opracowaniem konkretnego planu wszystkich miesięcznych wydatków.

Przeanalizuj swoją sytuację mieszkaniową i sprawdź, ile pieniędzy przeznaczasz na wynajem danego lokalu. Skoro co miesiąc opłacasz takie koszty, to może najwyższy czas pomyśleć o własnym mieszkaniu. Jeśli masz taką możliwość, zamieszkaj na jakiś czas z rodzicami i pieniądze, które do tej pory przeznaczałeś na opłacenie wynajmu, odkładaj na wkład własny do kredytu na mieszkanie.

Dobrze, aby zaoszczędzone przez ciebie środki nie były zbyt „łatwo dostępne”. To zawsze kusi. Załóż specjalne konto oszczędnościowe lub odkładaj pieniądze na lokacie. W ten sposób uchronisz się przed pochopnymi decyzjami zakupowymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *