Instytucje bankowe odgrywają w naszym życiu bardzo ważną rolę. Mamy w nich swoje konta bankowe, na które dokonywane są przelewy, a także nierzadko korzystamy z wielu innych produktów finansowych przez nie oferowanych. Jak jednak banki pozyskują klientów? Co sprawia, że wybiera się konkretną instytucję finansową?
- Bank jako instytucja handlowa?
- Reklama dźwignią handlu – także dla banku
- Pozyskanie klienta poprzez polecenie
- Pozyskiwanie klientów przez inne firmy
- Telemarketing – zmora każdego klienta
Bank jako instytucja handlowa?
Mówiąc o pozyskiwaniu klientów, najczęściej mamy na myśli różne firmy, które oferować będą nam dobra lub usługi. Marketing czy reklama w takich miejscach stanowi swoistą podstawę działalności i jak się okazuje, banki korzystają z takich samych mechanizmów, choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy, traktując je jako coś innego. W dzisiejszych czasach jest to jednak bardziej widoczne niż kiedyś, zwłaszcza teraz, gdy na rynku mamy tak wiele instytucji finansowych, że siłą rzeczmy, muszą one ze sobą konkurować. Pozyskiwanie klientów jest więc tym istotniejsze.
Reklama dźwignią handlu – także dla banku
Banki, podobnie jak wiele innych firm, aby móc funkcjonować potrzebują aktywnych klientów. Aby ich pozyskać, konieczne jest pokazanie, że dana instytucja w ogóle istnieje i – co więcej – działa sprawnie. Reklama potrzebna jest wszędzie, nawet w bankach, a te mogą wykorzystywać do tego celu najróżniejsze sposoby. Radio, telewizja, prasa, internet, banery reklamowe i ulotki. Opcji jest naprawdę wiele, a każda z nich wiąże się z konkretnymi zaletami lub ograniczeniami. Oczywiście konieczne będzie także dostosowanie treści pod konkretne potrzeby i grup docelowych, do których chce się dotrzeć.
Pozyskanie klienta poprzez polecenie
Każdy pozyskany klient to szansa na uzyskanie nowych. W jaki sposób? Jeżeli instytucji bankowej uda się ściągnąć jakąś osobę, która skorzysta z wybranej oferty i będzie z niej zadowolona, istnieje szansa, że poleci daną placówkę innym. Pracownicy banków mogą też działać w ten sposób, że rozdają wizytówki, najlepiej w większej ilości, by mogły one trafić w ręce potencjalnych przyszłych klientów. Nierzadko jest to działanie długofalowe, ale daje pewne efekty. Na przykład klient skorzystał z kredytu hipotecznego, który mu odpowiada, a jego znajomy stoi dopiero przed taką decyzją. Może więc on kierowany własnym doświadczeniem polecić skorzystanie z takiej samej oferty.
Pozyskiwanie klientów przez inne firmy
Jeżeli bank nie jest w stanie trafić do klienta w sposób bezpośredni, może on skorzystać także z innych środków. Prostym przykładem są doradcy finansowi, którzy często z bankami współpracują i mogą namawiać na daną ofertę klienta. Widać to także w mniej oczywistych sytuacjach, jak choćby przy zakupie nieruchomości i kontakcie z biurami, które zajmują się ich sprzedażą. Tam też potencjalni nabywcy mogą być kierowani do wzięcia kredytu hipotecznego w konkretnej placówce.
Telemarketing – zmora każdego klienta
Telemarketing to niewdzięczna praca, ale w wielu przypadkach jest niezbędna i stanowi jedyne źródło kontaktu z klientem. Wbrew pozorom wcale nie trzeba być przy tym klientem danego banku. Wystarczy, że weźmie się choćby zakupy na raty. Sklepy często mają podpisane umowy z bankami, a gdy klient coś kupuje, jego dane są przekazywane dalej do instytucji finansowej udzielającej kredytowania. Wówczas bank zyskuje nowy kontakt i może dzwonić z różnymi propozycjami, promocjami i rabatami.