Wpłata gotówki do wpłatomatu

Jak wpłacić pieniądze na konto w banku? Wpłatomat, wpłata w oddziele lub w sklepie, co jeszcze?

Pieniądze na konto bankowe można wpłacać na wiele różnych sposobów – warto je poznać, by mieć świadomość dostępnych możliwości. Nigdy nie wiadomo kiedy może się to w końcu przydać.

Wpłatomaty – szybkie przekazy gotówkowe

Odwrotnością bankomatów są wpłatomaty, czyli urządzenia, które zamiast dawać nam pieniądze, zabierają je. Jeżeli chce się przekazać określoną sumę na konto w banku, można więc skorzystać z tej opcji, co działa dokładnie tak samo, jak tradycyjne bankomaty. Używa się więc karty debetowej, wprowadza odpowiednie dane, wpisuje kwotę, a na samym końcu wsuwa plik banknotów do odpowiedniego otworu. Zalety: to szybki i darmowy sposób na wpłatę, do tego działa całą dobę. Wady: nie wszędzie są dostępne wpłatomaty.

Oddział banku – tradycyjny sposób wpłacania gotówki

Do bardziej tradycyjnych metod zalicza się oczywiście wpłata gotówki bezpośrednio w oddziale banku. Z pewnością będzie to też pierwsza rzecz, jaka przyjdzie nam na myśl, gdy zacznie się rozważać tę kwestię. Wystarczy pójść więc do banku, w którym ma się kontro, tam powiedzieć pracownikowi, że chce się wpłacić gotówkę, a następnie przedstawić dowód osobisty. Pracownik weźmie od nas pieniądze, przeliczy je i wydrukuje potwierdzenie. Zalety: sposób pewny i szybki, pieniądze są od razu na koncie, wady: ograniczenia czasowe działania banku, oczekiwanie w kolejce, opłaty za transakcję (mogą być, ale nie muszą).

Sklep – nowa możliwość wpłaty gotówki

Ten sposób na wpłacanie pieniędzy jest stosunkowo nowy, do tego dostępny na bardzo ograniczonym terenie, ponieważ odnosi się tylko do dwóch sieci, czyli Żabki oraz Freshmarket. Przekaz pieniędzy wygląda jak wyżej – wystarczy udać się do wybranego sklepu, a przy kasie poinformować o chęci przekazania pieniędzy na konto. Kasjerka wprowadza odpowiednie dane, może poprosić te o dowód osobisty. Na końcu przekazuje się pieniądze, które są przeliczany, a my przykładamy kartę debetową do terminala, żeby potwierdzić transakcję. Zalety: w miarę szybko i tanio, prowizje mogą nie być pobierane, oprócz tego, sklepy często są blisko i otwarte długo, nawet w weekendy. Wady: przekazy możliwe tylko w dwóch sieciach sklepów, więc jest to pewne ograniczenie.

Przelew z innego konta – tak też można

Pieniądze na naszym koncie mogą znaleźć się w różny sposób, jednym z nich jest oczywiście dokonanie innego przelewu. Jest to stosunkowo proste i tanie, uzależnione jednak od rodzaju banku i czasu, w którym się wykonuje przekaz. Można to zrobić albo z innego swojego konta, albo poprosić kogoś, by pieniądze zostały przelane. Zalety: szybki i tani sposób. Wady: dotyczy tylko przelewów między kontami, nie wpłaci się żywej gotówki, chyba że ktoś zrobi to jednym z wyżej wymienionych sposobem.

Wpłata blikiem we wpłatomacie – aplikacja mobilna

Fani aplikacji mobilnych także mogą tutaj zadziałać, choć silnie powiązane jest to z wpłatomatami. Korzysta się więc z urządzenia, gdzie wprowadzając dane, zaznacza opcję wpłaty Blikiem. Na aplikacji mobilnej uzyskuje się specjalny kod, który potem musi być wprowadzony. Potwierdza się transakcję, a następnie czeka się na informacje od urządzenia. Pieniądze dostępne są na koncie od razu. Zalety: szybkość działania. Wady: trzeba mieć jednak dostęp do wpłatomatu, a także posiadać aplikację Blik na swoim telefonie.

Poczta – tradycyjna metoda i mało opłacalna

Ostatnią opcją wartą omówienia jest także dokonanie wpłaty za pomocą tradycyjnego przekazu pocztowego. Przy okienku należy przedstawić swoją sprawę, podać swoje dane oraz przekazać pieniądze do przeliczenia. Uzyskuje się potwierdzenie przyjęcia i nadania i to w sumie tyle. Zalety: rozwiązanie dla osób, które w swojej okolicy nie mają oddziału banku ani bankomatów. Wady: długi czas nadania, mniej więcej do 3 dni roboczych, opłaty zależne od wysokości wpłaty, długi czas oczekiwania w kolejce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *