Konto z banku mogą założyć nie tylko osoby dorosłe, ale też te poniżej 18 roku życia. Oczywiście w ich przypadku głównym właścicielem kont są rodzice, jednak pod wieloma względami własny rachunek bankowy może być dla nich przydatny. Jak jednak go założyć? Jak wybrać konto dla nastolatka?
W jakim wieku można założyć konto w banku?
Samodzielnie konto w banku można założyć dopiero, jak ma się 18 lat, to jednak nie przekreśla szansy na posiadanie własnego rachunku bankowego. Rodzice z różnych powodów mogą zdecydować się na założenie konta dla swoich pociech i jak się okazuje, można je mieć już jako niemowlęta. Do wieku 13 lat nazywane są one kontami dla dzieci, z kolei biorąc pod uwagę młodzież w przedziale wieku 13 – 18 lat, wówczas mamy do czynienia z kontami młodzieżowymi.
Jak wybrać konto dla nastolatka?
Przede wszystkim istotne będzie, w jakim wieku jest nasze dziecko, ponieważ jak zostało wspomniane wyżej, w bankach dostępne są dwa główne produkty dla małoletnich, czyli konta dla dzieci i konta dla młodzieży. Po drugie należałoby też zastanowić się, do jakich celów będzie potrzebny rachunek. Czasem rodzice decydują się na taki krok, traktując to jako formę edukacji finansowej, by dziecko mogło nauczyć się zarządzania własnymi pieniędzmi, np. kieszonkowego. Bywa, że posiadanie konta staje się koniecznością, choćby w momencie, gdy dzieci wyjeżdżają na dłuższy czas i potrzebują dostępu do gotówki.
Jakie możliwości ma mieć wybrane konto dla nastolatka?
Banki mogą oferować różne rozwiązania dla nastolatków. Na przykład standardem jest, że otrzymuje się przy zakładaniu konta własną kartę debetową, ale nie zawsze będzie to możliwe lub z opcji tej da się zrezygnować. Inna kwestia to choćby dostęp do strony internetowej banku i możliwość dokonywania przelewów.
Jakie są koszty kont młodzieżowych?
Bardzo ważnym aspektem wyboru odpowiedniego konta młodzieżowego, będą także kwestie związane z kosztami jego utrzymania. W zdecydowanej większości rachunki dla dzieci i nastolatków są jednak darmowe. Zarówno prowadzenie konta, posiadanie karty debetowej, korzystanie z bankomatów, jak i dokonywanie przelewów nic nie kosztuje.
Oczywiście wiele będzie tutaj zależało od indywidualnych ofert banków, a także od konkretnych działań. Na przykład o ile przelewy są darmowe, mogą już coś kosztować jeżeli wykonuje się ich więcej lub mniej w danym miesiącu, podobnie może to wygląda przy wpłacaniu pieniędzy na konto lub korzystaniu z bankomatów i wpłatomatów.
Posiadanie konta przez rodzica
Warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną kwestię, mianowicie na to, czy bank wymaga, aby rodzice też posiadali konto w wybranej instytucji finansowej. Jeżeli chcemy założyć rachunek w tym samym banku, w którym sami go mamy, problemu nie będzie, inaczej jest jednak gdy z różnych powodów szukamy innych instytucji finansowych. Wówczas ma to o tyle znaczenie, że aby móc założyć konto dla nastolatka, konieczne będzie także założenie własnego konta osobistego. Z oczywistych względów może być to po prostu mocno niewygodne i generować w ten sposób dodatkowe koszty, których każdy z nas pewnie wolałby uniknąć.