Wspólne konto bankowe

Jak założyć wspólne konto bankowe?

Od wielu lat banki proponują – głównie parom lub współmałżonkom – wspólne konta bankowe. Taka opcja często wybierana jest w przypadku prowadzenia z drugą osobą gospodarstwa domowego, jednak w istocie wspólny rachunek bankowy może założyć dwójka, trójka lub nawet czwórka niezwiązanych ze sobą formalnie albo więzami krwi osób. Jak założyć wspólne konto bankowe? I jakie są zalety prowadzenia takiego rachunku?

Czym charakteryzuje się wspólne konto bankowe?

Wspólne konto bankowe to usługa skierowana dla osób, które z różnych względów mają wspólne wydatki. Współwłaścicielami takiego konta mogą być małżonkowie, ale również osoby niezwiązane ze sobą prawnie i niespokrewnione. I choć założenie wspólnego konta nie wpływa na korzystniejsze rozliczanie podatków czy przyznawanie przez urzędy rozmaitych świadczeń dla osób niebędących w związku małżeńskim, jest to pewnego rodzaju symboliczne docenienie na przykład partnerów żyjących w związkach nieuregulowanych prawnie. Wspólne konto mogą założyć także przyjaciele, rodzeństwo, czy nawet ludzie znający się dość słabo, których jednak łączy jakiś wspólny cel (na przykład projekt artystyczny lub innego rodzaju przedsięwzięcie). W każdym przypadku należy dokładnie sprawdzić ofertę banku, który proponuje taki produkt, aby uniknąć ukrytych kosztów. Korzystne konta bankowe pomoże wybrać Bankier, warto zwrócić uwagę m.in. na kwestię dwóch (lub więcej) kart bankomatowych i potencjalnych opłat związanych z ich używaniem.

Wspólne konto bankowe – co mogą użytkownicy?

Wspólne konto bankowe charakteryzuje się umową, która podpisywana jest  przez wszystkie strony (niektóre banki oferują założenie wspólnego konta bankowego nawet 4 osobom). Warto wiedzieć, że wspólne konta charakteryzują się przede wszystkim tym, że wszystkie zmiany odnośnie samego konta (jak możliwość skorzystania z debetu czy inne kwestie) muszą być uzgadniane i podpisane przez wszystkich właścicieli. Natomiast samo użytkowanie konta jest dowolne. Każdy współwłaściciel ma więc dostęp do:
• możliwości wpłaty środków na konto;
• dokonywania przelewów;
• wypłat w bankomatach;
• dokonywania spłat kredytów czy debetów.

Niezależnie od stopnia zaufania do osoby, z którą chcemy założyć wspólne konto, zawsze warto mieć także osoby rachunek indywidualny, na który będziemy wpłacać swoje środki, i do którego będziemy mieć wyłączny dostęp.

Wspólne konto bankowe – jakich dokumentów potrzebuję do jego założenia?

Aby założyć wspólne konto bankowe, bank będzie potrzebował podpisów wszystkich osób, których dotyczy wskazany rachunek. Jest to warunek obowiązkowy – nie da się go obejść. Zasady są takie same zarówno dla osób w sformalizowanych związkach, jak i osób niebędących małżeństwem. Dlatego też niezbędnym dokumentem, jaki musimy posiadać, gdy chcemy założyć wspólne konto, jest dowód osobisty lub paszport. Jeśli chcemy wspólne konto założyć osobiście, w placówce, należy udać się tam z osobą lub osobami, z którymi planujemy otworzenie wspólnego rachunku i uzupełnienie umowy bankowej podpisami wszystkich członków,

Czy mogę założyć wspólne konto online?

Obecnie banki wychodzą również naprzeciw oczekiwaniom klientów w sferze bankowości internetowej. Warto jednak zauważyć, że proces zakładania wspólnego rachunku online musi być odpowiednio zweryfikowany. W takim przypadku konieczna będzie pomoc kuriera. Rachunek zostanie bowiem otwarty dopiero w momencie dostarczenia do banku umowy ze złożonymi podpisami wszystkich współwłaścicieli rachunku. Co prawda istnieją także inne sposoby złożenia podpisu – jak założenie konta online za pomocą e-dowodu, a nawet filmu wideo, w którym potwierdzamy swój podpis. Nie wszystkie banki są jednak zdecydowane na taką opcję. W przypadku umowy podpisywanej klasycznie, przy skorzystaniu z usług poczty bądź firmy kurierskiej, proces założenia wspólnego konta online będzie trwał nieco dłużej, niż założenie konta w placówce. Warto mieć to na uwadze, jeśli zdecydujemy się na założenie wspólnego rachunku bankowego.

2 Replies to “Jak założyć wspólne konto bankowe?”

  1. W życiu nie zdecydowałbym się na wspólne konto bankowe z moją żoną… Widzę, jak ciągle kupuje nowe ciuchy, bibeloty, które stoją bezczynnie i czekają na objawienie…

  2. W życiu nie wzięłabym za żonę/męża osoby, która wydaje bezsensownie pieniądze. Moim zdaniem mają osobne konta, łatwiej jest zapanować nad wydatkami, ale nie powinno wynikać to z braku zaufania do drugiej osoby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *