Masz konto w banku, ale pojawiły się opłaty? A może skończyła się jakaś promocja, czy zwyczajnie chcesz się rozstać z jakąś firmą? Nie wiesz jednak, jak się za to zabrać? Podpowiadamy!
- Co zrobić przed zamknięciem konta bankowego?
- Jak zamknąć konto osobiste?
- Jak sprawdzić, czy konto zostało zamknięte?
Co zrobić przed zamknięciem konta bankowego?
Niezależnie od powodu, z jakiego chce się zamknąć konto, zanim przejdzie się do działania, dobrze jest wcześniej zrobić kilka rzeczy.
Po pierwsze, warto sprawdzić, jaki jest okres wypowiedzenia umowy. Okazuje się, że najczęściej jest to jeden miesiąc. Bywa, że bank pozwala zamknąć rachunek osobisty od ręki lub w ciągu 14 dni, ale nie ma co zakładać z góry jak jest, tylko przeczytać w umowie, jak to wygląda w danym przypadku. Warto jednak wiedzieć, że jeśli otworzyło się konto w banku z powodu jakiejś promocji, np. dla otrzymania premii, tabletu, atrakcyjnego oprocentowania, wówczas często nie może być możliwe zlikwidowanie rachunku do czasu określonego w regulaminie promocji. Jeśli tak jest, to dobrze jest upewnić się, czy nie poniesie się kosztów zerwania umowy przed terminem. A jeśli opłata jest, to czy faktycznie opłaca się ją ponieść.
Zanim uroczyście obwieścimy, że zamykamy konto bankowe, musimy też dowiedzieć się, jaka jest procedura zamknięcia rachunku. Jest na to kilka sposobów. Jednak kluczowe tutaj jest to, jakie wymogi należy spełnić, by móc zlikwidować konto bankowe. Mowa zwłaszcza o dokumentach, jakie bank może sobie zażyczyć. Nie mówiąc o tym, że bywa i tak, że za niektóre czynności związane z likwidacją rachunku trzeba zapłacić, np. za przelew środków na inne konto.
Właśnie dlatego zdecydowanie zanim zamknie się rachunek, należy przelać zgromadzone pieniądze na inne konto. Jednak nie wszystkie. Na koncie osobistym musi pozostać kilka, kilkanaście złotych, by w razie czego bank mógł z tych środków pobrać opłatę za prowadzenie rachunku, kartę debetową, czy inne usługi. Jeśli nie będzie pieniędzy, wówczas bank spowoduje debet, a konto z debetem jest niemożliwe do zamknięcia. Dlaczego najlepiej przelać środki na inny rachunek? Przelewy mamy z reguły bezpłatne, a jeśli podczas likwidacji konta, bank przeleje pieniądze, to będzie to transfer, który może być płatny.
Przed zmianą konta bankowego, warto też pobrać historię transakcji. Owszem, banki przechowują transakcje klientów przez kilka lat, ale zdecydowanie lepiej samemu się zabezpieczyć niż potem prosić instytucję o przekazanie danych, bo np. potwierdzenie przelewu jest potrzebne do jakiejś sprawy. Historia wpływów i kosztów może się przydać również wtedy, gdy w innej placówce wnioskuje się o kredyt i trzeba wyliczyć zdolność kredytową.
Zanim wypowie się umowę na darmowe konto osobiste, wspólne konto czy rachunek indywidualny, warto złożyć dyspozycję na zamknięcie karty debetowej. Dlaczego? Niektóre banki pobierają opłatę za kartę, nawet jeśli jest ona nieaktywna. Warto więc zrezygnować z niej zanim złoży się dyspozycję zamknięcia ROR-u.
Jak zamknąć konto osobiste?
Jest kilka sposobów na to, by zamknąć konto osobiste. Można zrobić to w placówce banku. Taka opcja jest wygodna dla tych, którzy mają w pobliżu siedzibę banku, a także wolą, by sprawą zajęła się kompetentna osoba, by nic nie przeoczyć. Wizyta w placówce banku jest o tyle dobrym posunięciem, że można bez trudu złożyć podpisy, okazać dokument tożsamości. Dzięki temu wypowiedzenie umowy z bankiem może być znacznie szybsze i prostsze.
Drugi sposób na zamknięcie rachunku osobistego, niezależnie od tego, czy to konto ROR, konto walutowe czy konto oszczędnościowe jest korespondencyjny. Co to oznacza? Należy wysłać na adres banku pismo z wypowiedzeniem umowy. Niestety taka procedura może być dość czasochłonna, a nawet stawiać przed nami absurdalne wymagania, jak notarialne poświadczenie podpisu.
Konto bankowe można również zamknąć telefonicznie. Wystarczy zadzwonić na infolinię i przejść przez wszystkie etapy wybierania głosowego, a także weryfikację. Konsultant wszystko wyjaśnia, jednocześnie wszystko robiąc za nas.
Okazuje się, że rachunek można zamknąć nawet poprzez rozmowę z ekspertem online dzięki kanałowi audio-video. Jeśli woli się samodzielne działania, są banki, które umożliwiają zamknięcie konta bankowego online. Wykorzystuje się do tego system transakcyjny. Taka opcja jest bardzo wygoda.
Oczywiście wspomniane wyżej metody to wszystkie sposoby. Jednak nie w każdym banku będzie możliwość skorzystania z każdej z nich. Warto więc sprawdzić, jak zamknąć konto osobiste w danej instytucji i spośród dostępnych sposobów wybrać taki, który najbardziej będzie odpowiadał.
Jak sprawdzić, czy konto zostało zamknięte?
Oczywiście sama dyspozycja zamknięcia rachunku to nie wszystko. Warto sprawdzić po okresie wypowiedzenia, czy konto faktycznie zostało zamknięte. Nie ma co uznawać z góry, że tak się stało.
Warto to sprawdzić. Jak? Najlepiej wysłać przelew w wysokości jednego grosza. Jeśli wróci tego samego dnia lub na następny dzień, wówczas oznacza to, że rzeczywiście konto nie istnieje. Jeśli jednak tak się nie stało, to wtedy należy sprawę wyjaśnić z bankiem.
W sytuacji, gdy miało się konto osobiste, na którym był produkt kredytowy, należy sprawdzić, czy bank zaktualizował informacje w BIK.