Czy zła historia kredytowa całkowicie przekreśla nasze szanse na otrzymanie kredytu? Co zrobić, aby otrzymać pożyczkę w banku mimo niskiej oceny w BIK? Podpowiadamy, jak nasza historia w BIK wpływa na decyzje kredytową. Co zrobić, gdy trafimy do bazy Biura Informacji Kredytowej lub do KRD?
- Kredyt gotówkowy a BIK
- Jaki bank udzieli kredytu ze złą historią?
- Czy można poprawić historię kredytową w BIK?
- Pożyczki dla zadłużonych
Kredyt gotówkowy a BIK
Banki podczas analizowania naszego wniosku, sięgają po informacje zamieszczone w Biurze Informacji Kredytowej (BIK), czyli instytucji, która zbiera dane dotyczące naszych dotychczasowych zobowiązań. Dzięki temu, mogą sprawdzić naszą historie kredytową i przeanalizować, czy będziemy w stanie spłacić pożyczkę, o którą wnioskujemy. Co ważne, w bazie BIK znajdują się wszystkie informacje o naszych zadłużeniach, zarówno te niespłacone, jak i te, które uregulowaliśmy w terminie. Dlatego BIK nie jest równoznaczny z rejestrem dłużników. A jak niespłacone zobowiązania wpływają na decyzję kredytową? Czy możemy dostać kredyt ze złą historią w BIK?
Jaki bank udzieli kredytu ze złą historią?
W bazie BIK każdy klient otrzymuje ocenę punktową, a każde opóźnienie w spłacie kredytu lub pożyczki ją obniża. Pod uwagę brana jest głównie długość opóźnienia w spłacie. A czy negatywna historia kredytowa, całkowicie przekreśla nasze szanse na kredyt? Nie do końca… Często banki stosują dodatkowo własne mechanizmy oceny zdolności kredytowej i przymykają oko na niewielkie zaległości klientów. Do banków, które posiadają własne systemy scoringowe należą: mBank, BGŻ, Multibank czy Pekao SA. Z kolei Bank Pocztowy zazwyczaj dopuszcza zaległość nie dłuższą niż 30 dni.
Czy można poprawić historię kredytową w BIK?
Negatywna historia kredytowa może znacznie utrudnić nam uzyskanie kredytu w banku. Czy można jakoś poprawić swoją ocenę w BIK? Informacje dotyczące naszych zobowiązań mogą być przechowywane w bazach BIK-u do czasu spłaty danego zobowiązania, pod warunkiem, że nie wyrazimy zgody na przetwarzanie danych o spłaconych kredytach. Z kolei jeśli spóźnimy się ze spłatą raty o ponad 60 dni, to informacja o takim zadłużeniu, będzie przechowywana w bazie przez kolejne 5 lat. W takim wypadku możemy jedynie zaczekać, aż adnotacja zostanie samoistnie wyczyszczona z bazy.
Pożyczki dla zadłużonych
W przypadku, gdy nasza historia kredytowa jest naprawdę kiepska, możemy skorzystać z pożyczek dla zadłużonych, pożyczek bez BIK. Jednak takie produkty nie są udzielane przez banki, a jedynie firmy pożyczkowe lub inne instytucje pozabankowe. Takie chwilówki udzielane są bez sprawdzania w bazach BIK czy KRD. Jednak nie oznacza to, że są korzystniejszym produktem niż kredyty bankowe. Pożyczki ze złą historią kredytową są znacznie droższe, a na dodatek udziela się je zazwyczaj na 30 lub 60 dni. Ponadto takie zobowiązania zazwyczaj wiążą się z wysokimi kosztami w przypadku opóźnienia w spłacie.