gdzie-kredyt-ze-zla-historia

Jaki bank udzieli kredytu ze złą historią? Co zrobić, gdy trafisz do BIK, KRD?

Czy zła historia kredytowa całkowicie przekreśla nasze szanse na otrzymanie kredytu? Co zrobić, aby otrzymać pożyczkę w banku mimo niskiej oceny w BIK? Podpowiadamy, jak nasza historia w BIK wpływa na decyzje kredytową. Co zrobić, gdy trafimy do bazy Biura Informacji Kredytowej lub do KRD?

Kredyt gotówkowy a BIK

Banki podczas analizowania naszego wniosku, sięgają po informacje zamieszczone w Biurze Informacji Kredytowej (BIK), czyli instytucji, która zbiera dane dotyczące naszych dotychczasowych zobowiązań. Dzięki temu, mogą sprawdzić naszą historie kredytową i przeanalizować, czy będziemy w stanie spłacić pożyczkę, o którą wnioskujemy. Co ważne, w bazie BIK znajdują się wszystkie informacje o naszych zadłużeniach, zarówno te niespłacone, jak i te, które uregulowaliśmy w terminie. Dlatego BIK nie jest równoznaczny z rejestrem dłużników. A jak niespłacone zobowiązania wpływają na decyzję kredytową? Czy możemy dostać kredyt ze złą historią w BIK?

Jaki bank udzieli kredytu ze złą historią?

W bazie BIK każdy klient otrzymuje ocenę punktową, a każde opóźnienie w spłacie kredytu lub pożyczki ją obniża. Pod uwagę brana jest głównie długość opóźnienia w spłacie. A czy negatywna historia kredytowa, całkowicie przekreśla nasze szanse na kredyt? Nie do końca… Często banki stosują dodatkowo własne mechanizmy oceny zdolności kredytowej i przymykają oko na niewielkie zaległości klientów. Do banków, które posiadają własne systemy scoringowe należą: mBank, BGŻ, Multibank czy Pekao SA. Z kolei Bank Pocztowy zazwyczaj dopuszcza zaległość nie dłuższą niż 30 dni.

kredyt-bez-bik-jaki-bank

Czy można poprawić historię kredytową w BIK?

Negatywna historia kredytowa może znacznie utrudnić nam uzyskanie kredytu w banku. Czy można jakoś poprawić swoją ocenę w BIK? Informacje dotyczące naszych zobowiązań mogą być przechowywane w bazach BIK-u do czasu spłaty danego zobowiązania, pod warunkiem, że nie wyrazimy zgody na przetwarzanie danych o spłaconych kredytach. Z kolei jeśli spóźnimy się ze spłatą raty o ponad 60 dni, to informacja o takim zadłużeniu, będzie przechowywana w bazie przez kolejne 5 lat. W takim wypadku możemy jedynie zaczekać, aż adnotacja zostanie samoistnie wyczyszczona z bazy.

Pożyczki dla zadłużonych

W przypadku, gdy nasza historia kredytowa jest naprawdę kiepska, możemy skorzystać z pożyczek dla zadłużonych, pożyczek bez BIK. Jednak takie produkty nie są udzielane przez banki, a jedynie firmy pożyczkowe lub inne instytucje pozabankowe. Takie chwilówki udzielane są bez sprawdzania w bazach BIK czy KRD. Jednak nie oznacza to, że są korzystniejszym produktem niż kredyty bankowe. Pożyczki ze złą historią kredytową są znacznie droższe, a na dodatek udziela się je zazwyczaj na 30 lub 60 dni. Ponadto takie zobowiązania zazwyczaj wiążą się z wysokimi kosztami w przypadku opóźnienia w spłacie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *