pieniadze z bankomatu

Jakie są banki spółdzielcze w Polsce? Czym są banki spółdzielcze?

Banki spółdzielcze, to obok komercyjnych, najczęściej wybierane przez klientów instytucje finansowe. Zresztą z tymi drugimi posiadają wiele wspólnego jak prowadzenie konta, korzystanie z lokaty czy zaciągnięcie kredytu gotówkowego. Czym i jakie są banki spółdzielcze w Polsce?

Czym są banki spółdzielcze?

Banki spółdzielcze to instytucje finansowe, które jednocześnie są spółdzielniami, jednak według hierarchii, w pierwszej kolejności rozpatruje się ich funkcjonowanie jako banków, a dopiero później spółdzielni. Ich właścicielami są spółdzielcy.

Banki spółdzielcze stanowią 90% wszystkich występujących banków w Polsce, a mimo tego, kojarzą się z instytucjami wygasającymi, ewentualnie wsiami bądź mniejszymi miasteczkami. Nie jest to do końca prawda, ponieważ w Polsce działa ponad 550 tych instytucji i łącznie posiadają około 5 tysięcy placówek.

Władza w tej instytucji finansowej sprawowana jest przy pomocy walnych zgromadzeń, na których udziałowcy decydują o wszystkich kwestiach za pomocą głosowania. Co ważne, każdy członek wspólnoty, niezależnie od ilości posiadanych udziałów, ma do dyspozycji tylko jeden głos.

Jak zostać udziałowcem w banku spółdzielczym?

Chętni do zostania udziałowcami banku spółdzielczego muszą założyć konto osobiste, rachunek powinien być otwarty przez minimum 3 miesiące, wtedy można przystąpić do wypełniania deklaracji związanej z przyjęciem w poczet członków. Następnym krokiem jest zasilenie kapitału stosunkowo niewielką kwotą. Spółdzielca może również partycypować w zyskach, jednak zazwyczaj nie są to duże kwoty i udziałowcy nie stawiają możliwości zarobku jako swojej głównej motywacji.

I to jest główna różnica pomiędzy bankiem spółdzielczym a komercyjnym. Wszystkie decyzje podejmowane są demokratycznie, a wyniki głosowania przedstawiane zarządowi, nad którym pieczę ma rada nadzorcza. Spółdzielcy, mogą poprzez głosowanie, przykładowo nie wyrazić zgody na zamknięcie konkretnej placówki, zobowiązując tym samym zarząd do utrzymania lokalu.

Jakie są banki spółdzielcze w Polsce?

Banki spółdzielcze w Polsce, w odróżnieniu od komercyjnych, są przede wszystkim polskie. Kapitał założycielski w całości pochodzi od członków i jest w 100% krajowy, dzięki czemu nie są one zależne od zagranicznego wkładów finansowych.

Ważne jest również minimalizowanie ryzyka upadłości banków spółdzielczych, dlatego też te małe, z kapitałem do 5 milionów euro, muszą się zrzeszać, by móc prowadzić działalność. Aktualnie w Polsce są dwa zrzeszenia, które pełnią funkcję banku centralnego:

  • grupa BPS – Bank Polskiej Spółdzielczości,
  • SGP – Spółdzielcza Grupa Bankowa.

Oprócz tego, jako niezrzeszone funkcjonują:

  • Krakowski Bank Spółdzielczy,
  • Bank Spółdzielczy w Brodnicy.

Banki spółdzielcze w Polsce działają z poszanowaniem zasad:

  • solidarności – zobligowane są do wzajemnej pomocy,
  • subsydiarności – jeśli dana placówka nie jest w stanie wykonać jakiegoś zadania, obowiązek ten przejmuje bank zrzeszający, przykładowo udzielenie kredytu, który przekracza ustalone limity.

Jak widać, spółdzielcze instytucje w Polsce mają silną strukturę i nie zanosi się na to, żeby miało się to zmienić. Pomimo tego, że najpopularniejsze są na wsiach i mniejszych miejscowościach, mają się dobrze, a ludzie z nich korzystający są zadowoleni.

One Reply to “Jakie są banki spółdzielcze w Polsce? Czym są banki spółdzielcze?”

  1. 90% wszystkich banków to banki spółdzielcze? Nigdy bym o tym nie pomyślała. Słyszałam o BSP, ale żeby było ich aż tyle to bym nie powiedziała

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *