mężczyzna trzyma bitcoina w dłoni

Jakie są rodzaje portfeli kryptowalutowych?

Osoby, które nie mają zbyt dużej wiedzy na temat kryptowalut i chcą je pozyskać, muszą dowiedzieć się wielu rzeczy. Jedną z najważniejszych z nich jest to, czym jest portfel kryptowalut i jakie są jego rodzaje. O tym przeczytasz w poniższym poradniku.

Portfel kryptowalut — co to?

Portfel służy nam do przechowywania tradycyjnych pieniędzy — monet i banknotów. Choć trzeba przyznać — dzisiaj coraz częściej nosimy w nim tylko karty płatnicze z banków. Czy zatem portfel kryptowalutowy to również miejsce do przechowywania, ale kryptowalut? Okazuje się, że niezupełnie. Przede wszystkim portfele na kryptowaluty to urządzenia, fizyczne nośniki, programy lub usługi, które umożliwiają trzymanie i chronienie środków, ale nie samych bitcoinów i innych, a kluczy publicznych i prywatnych. Co to takiego?

Klucz prywatny to ciąg cyfr i liczb, który daje dostęp do kryptowalut. Jest bardzo długi i skomplikowany, a więc z reguły trudny, a dla wielu wręcz niemożliwy do zapamiętania. Utrata klucza prywatnego jest równoznaczna ze stratą kryptowalut, a jego przechwycenie — ze zdobyciem ich przez niepowołaną osobę. Właśnie dlatego bardzo ważne jest, by mieć jak ochronić kryptowaluty. Aby zabezpieczyć klucze prywatne, używa się portfeli kryptowalut, do wyboru jest ich kilka rodzajów, w tym przeglądarkowe, jak portfelbitcoin.pl. Poniżej omówimy każdą z możliwości.

Rodzaje portfeli kryptowalut

Portfele na bitcoiny mogą mieć różną formę. Najprostszy podział to na gorące i zimne. Czym się różnią? Zimny portfel kryptowalut przede wszystkim nie jest podłączony do Internetu. W tym wiele osób upatruje się większego bezpieczeństwa dla trzymanych na nim kluczy. Portfel gorący to jego przeciwieństwo, czyli jest to taki, który jest połączony z internetem.

Zimne portfele kryptowalut

Portfele kryptowalutowe zimne, a więc niepodłączone do internetu, mogą mieć dwie formy — papierową lub sprzętową. Czym się charakteryzują?

Portfel kryptowalut papierowy to nic innego, jak kartka papieru, na której zapisany jest klucz prywatny, który daje dostęp do kryptowalut. To bardzo klasyczna forma zabezpieczenia. Przez jednych uwielbiana, przez innych — krytykowana. Jedno jest pewne — należy bardzo dokładnie napisać na papierze kod. Tak, by żadna cyfra lub litera nie budziła wątpliwości. Oczywiście taką kartkę należy dobrze schować. Gdzie? Można zdeponować ją np. w sejfie z ważnymi dokumentami, a można zamieścić w innym miejscu, gdzie trudno będzie go odnaleźć osobom niepowołanym, ale wówczas trzeba zapamiętać jego lokalizację.

Alternatywą dla papierowego portfela jest inny zimny — portfel sprzętowy. To małe urządzenie przypominające wyglądem pendrive’a. Ale oczywiście nie wymaga podłączenia do internetu. Dużą popularnością cieszy się portfel kryptowalut Ledger, ale warto wiedzieć również o marce Trezor. Portfele sprzętowe często są zabezpieczone dodatkowo kodem PIN.

Gorące portfele kryptowalut

Drugim typem jest gorący portfel kryptowalut. Umożliwia znacznie szybszy i prostszy dostęp do środków oraz zarządzanie nimi — na giełdzie, czy przy przelewaniu na inne portfele. Wymaga jednak połączenia z siecią oraz rejestracji z użyciem danych osobowych.

Portfele giełdowe kryptowalut dzieli się na dwie grupy. Pierwsza z nich to aplikacje mobilne na smartfony. Wyglądem i sposobem działania przypominają aplikacje bankowości elektronicznej, jakie udostępniają banki komercyjne.

Drugi „gorący” typ to portfel kryptowalut przeglądarkowy (webowy). Działa bardzo podobnie, ale nie ma do niego dostępu na smartfonie, a na komputerze. Oczywiście bardzo ważne jest więc, by taki portfel dobrze zabezpieczyć. Hasło to nie wszystko. Należy również włączyć dwuskładnikowe uwierzytelnienie, tzw. 2FA.

3 Replies to “Jakie są rodzaje portfeli kryptowalutowych?”

  1. Myślałem, żeby zainwestować w kryptowaluty, coraz więcej miejsc akceptuje płatność kryptowalutami, wyglada to na bezpieczny sposób na zakupy w internecie

  2. Portfele na telefon wydają się być całkiem wygodne, szczególnie kiedy są bezpośrednio połączone z giełdą, ale chyba bym dostał paranoi bo bałbym się, że ktoś mi wykradnie środki @-@

  3. Jestem ogromnym fanem zimnych portfeli kryptowalutowych, gorące mnie nie przekonują. Najwygodniejsze są te sprzętowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *