programista koduje

Java w banku, czyli gdzie znajdzie zatrudnienie programista Java?

Jesteś programistą Java i zastanawiasz się, gdzie możesz szukać pracy? Czy możesz pracować w banku? A może dopiero chcesz się nauczyć kodować i szukasz wskazówek, który język programowania wybrać? Przeczytaj, dlaczego warto programować w Java i na jakie wynagrodzenie możesz liczyć.

Gdzie znajdzie zatrudnienie programista Java?

Java cieszy się ogromną popularnością. Jest to język programowania, który jest niezależny od platformy, na której jest uruchamiany. Właśnie dlatego sprawdza się niemalże wszędzie. Język Java wykorzystywany jest w wielu branżach. Można pisać w nim aplikacje desktopowe, np. do bankomatów, ale i aplikacje webowe, jak popularne dzisiaj systemy biznesowe.

Z uwagi na to, że język Java jest wykorzystywany w wielu branżach, jest ogromne zapotrzebowanie na programistów, którzy się w nim specjalizują. To wpływa też na wysokość wynagrodzeń. Wystarczy przejrzeć ogłoszenia na gowork.pl/praca/java;st, by przekonać się, jak wiele ofert pracy do wyboru ma programista Java.

Java Developer znajdzie zatrudnienie wszędzie tam, gdzie konieczne jest projektowanie rozwiązań informatycznych mających realizować określone wymagania, ale i tworzenie całkowicie nowego oprogramowania, a nawet dokumentacji technicznej. Bardzo często programiści Java zatrudniani są w bankach, dużych zagranicznych korporacjach, ale i w małych lokalnych firmach. Wszędzie tam, gdzie możliwości języka Java są doceniane. Java w banku? Zdecydowanie warto pomyśleć właśnie o zatrudnieniu w bankowości. To wiąże się z wysokimi zarobkami, ale też z ogromną satysfakcją z pracy. A czym dokładnie zajmuje się programista Java?

Co robi programista Java?

To, jakie zadania stawiane są przed programistą Java, zależy w dużej mierze od tego, jakie jest jego doświadczenie. Początkujący Java Developer zazwyczaj pracuje przy dodawaniu prostych funkcjonalności. To właśnie na niego spada obowiązek testowania skryptów, aktualizowanie i poprawa błędów. Z czasem, a więc wraz ze zdobyciem nowych umiejętności i doświadczenia, programista Java jest angażowany do poważniejszych zadań. Oczywiście to, co będzie robił, zależy w dużej mierze od branży, w jakiej się zatrudni i projektu, nad którym będzie pracował.

Jak zostać programistą Java?

Czy żeby zostać programistą, niezbędne jest ukończenie studiów informatycznych? Nie. Czy aby programować w Java, konieczne jest skończenie konkretnego kierunku studiów? Nie. Prawda jest taka, że program studiów informatycznych jest wymagający, trzeba się dużo uczyć, ale niewiele jest zajęć praktycznych. Co więcej, tylko niewielka część programu jest poświęcona programowaniu. Czy oznacza to, że studia nie są potrzebne? Niekoniecznie. Na pewno ich ukończenie będzie atutem. Jednak nie oznacza to, że są warunkiem koniecznym.

Da się być tak samo dobrym programistą po studiach, jak i bez nich. Nauka programowania przez Internet, z samouczkami lub z wykupionymi kursami, bootcampami może przynieść znacznie więcej korzyści niż całe studia. Na nich zdobywa się wiedzę ogólną, a na kursy dobrze iść wówczas, gdy wie się, co się przyda w pracy i w jakim kierunku chce się w niej rozwijać.

Programista Java – co trzeba umieć?

Java jest językiem programowania, który jest trudny do nauczenia. Jest to bardzo rozległa technologia, która wciąż się rozwija. Właśnie dlatego wymaga ciągłego poszerzania horyzontów. Nie da się nauczyć Javy raz na zawsze. Cały czas trzeba się kształcić i rozwijać w jej kierunku. Na każdym kroku pojawiają się jakieś nowinki, sposoby na szybsze wykonanie zadania. Właśnie dlatego praca programisty Java nie jest łatwa.

Zaczynając karierę zawodową jako programista Java ma się podstawową wiedzę i umiejętności. Ale to nie wystarcza, trzeba dużo się uczyć podczas kolejnych projektów, poznawać mechanizmy działania w aplikacji i umieć je dostosowywać do potrzeb. Z uwagi na to, że zarówno sama Java, jak i powiązane z nią freamworki stanowią duży obszar, nie jest łatwo zostać programistą Javy, a także piąć się po szczeblach kariery.

Osoby, które chcą pracować jako programista Java, muszą przede wszystkim znać ten język i umieć w nim programować. Okazuje się, że w przypadku Javy często wymagane są konkretne wersje tego języka programowania: 7, 8, 11 oraz wszystkie nowsze. Ale to nie wszystko. Kandydat na stanowisko programisty Java powinien też znać frameworki: Spring, Struts, Hibernate, JSF, Grails. Niezbędna będzie też znajomość baz danych: SQL i NoSQL.

Dobrze, gdy ma się doświadczenie w programowaniu dla branży, do której się aplikuje. Pracodawcy szukają osób z umiejętnościami, wiedzą i czasami – z doświadczeniem (na wyższe stanowiska). Nie można zapomnieć jednak o takich wymaganiach jak znajomość języka angielskiego. Oczywiście umiejętności miękkie i osobowość też mają ogromne znaczenie.

Ile zarabia programista Java?

Tak już jest, że w IT zarobki uzależnione są od specjalizacji, doświadczenia, wielkości firmy, lokalizacji i rodzaju umowy. Najwięcej zarabiają doświadczeni pracownicy, określani jako seniorzy i eksperci, czyli specjaliści legitymujący się ponad 8-letnim doświadczeniem. Ale nie oznacza to, że zaczynając karierę, zarabia się mało. Zwłaszcza w przypadku operowania językiem programowania Java. Tutaj zarobki są najwyższe.

Okazuje się, że mediana miesięcznych wynagrodzeń w przypadku programistów Java zatrudnianych na umowę o pracę wynosi prawie 6 tys. zł brutto. Programista, który ma już jakieś doświadczenie, np. 3-letnie będzie zarabiał około 9 tys. zł brutto. Oczywiście mowa o wynagrodzeniu na umowę o pracę. Zarobki seniora sięgnąć mogą 15 tys. zł brutto. W przypadku zatrudnienia się Java Developera na umowę B2B wynagrodzenie wynosi znacznie więcej. Najwyższe zarobki dla Java Developerów są w Warszawie, Trójmieście, Krakowie, Katowicach i Wrocławiu.

2 Replies to “Java w banku, czyli gdzie znajdzie zatrudnienie programista Java?”

  1. Tak naprawdę będąc programistą wszędzie można znaleźć pracę, trzeba tylko mieć doświadczenie i pasję. Patrząc na to co się teraz dzieje na rynku pracy informatycy mają złoty czas i warto w to iść

  2. Mam znajomych, którzy w tym pracują. Świetne zarobki, ale też ogromna presja i stres. Sądzę, że zdecydowanie łatwiej jest w IT nie w banku. Ale każdy ma swoje demony i swoje wybory. Jak dla mnie nie ma sensu się męczyć. Zwłaszcza że znalezienie pracy w IT jest bardzo łatwe. A będąc programistą ma się ogromne pole do wybrzydzania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *