monety i mały, drewniany domek

Który bank wybrać na kredyt hipoteczny?

Planujesz wziąć kredyt hipoteczny? Nie wiesz jednak, na który bank postawić? Oferta, której firmy będzie najkorzystniejsza? Na co zwracać uwagę podczas wyboru? Podpowiadamy, który bank wybrać na kredyt hipoteczny.

Kredyt hipoteczny – co to?

Kredyty hipoteczne to produkty bankowe skierowane do klientów, którzy potrzebują wsparcia finansowego przy zakupie nieruchomości. Bank ustanawiając hipotekę na dom lub mieszkanie, zabezpiecza się na wypadek, gdyby klient stał się niewypłacalny. Kredyty hipoteczne z reguły zaciągane są na wiele lat i na wysokie kwoty. Aby otrzymać kredyt hipoteczny, konieczne jest zebranie wkładu własnego, ale i posiadanie wystarczającej zdolności kredytowej i dobrej historii kredytowej. Wówczas można złożyć wniosek do banku o udzielenie kredytu hipotecznego, tylko który bank wybrać? Gdzie oferta będzie najlepsza?

Kredyt hipoteczny – czym kierować się przy wyborze banku?

Bardzo często, gdy zastanawiamy się, w którym banku złożyć wniosek o kredyt hipoteczny, pod uwagę bierzemy bank, w którym mamy od wielu lat rachunek rozliczeniowo-oszczędnościowy, a zwłaszcza taki, na który wpływa wynagrodzenie. Niestety okazuje się, że banki niespecjalnie nagradzają za taką lojalność. Jest tyle samo formalności i często – tyle samo kosztów, a więc taka sama oferta, co w innych bankach, jak nie gorsza.

Kluczowe przy składaniu wniosku o kredyt hipoteczny jest to, jak bank wylicza zdolność kredytową. To pod tym kątem dobrze jest wybierać konkretną ofertę. Są banki, które wyliczają zdolność kredytową osób wnioskujących o kredyt hipoteczny, biorąc pod uwagę inne źródła dochodów. Są banki, które uwzględniają tylko wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę, a są takie, które pod uwagę wezmą także dochód z działalności gospodarczej, czy z wynajmu nieruchomości.

Tutaj kluczowa jest odpowiedź na często zadawane pytanie o to, ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny? Wiele zależy bowiem od tego, ile pieniędzy się chce pożyczyć, na jaki okres, ale też właśnie, jakie jest źródło dochodu. To od niego, a w zasadzie od różnicy pomiędzy tym, co zarabiamy, a tym, co wydajemy, zależy to, jak wysoki kredyt dostaniemy.

Może warto więc popytać wśród rodziny i znajomych, w jakim banku mają kredyt? Owszem, można zebrać takie informacje, ale z uwagi na to, że jednak każdy ma inną sytuację, to i inną ofertę otrzymał.

Zdecydowanie nie ma sensu decydować się kredyt hipoteczny w banku, tylko dlatego, że większość osób wybrała go, gdy stała przed takim samym dylematem.

A co z opiniami z Internetu? Tutaj zdecydowanie nie ma co czytać historii kredytowych innych osób, a jeśli już – nie robić tego bezkrytycznie, gdyż nigdy nie wiadomo, czy podane dane są prawdziwe. A nawet jeśli – banki przyznające kredyty hipoteczne zmieniają swoje oferty dynamicznie, przede wszystkim dopasowując oferty do klientów.

Na co zwrócić uwagę wybierając kredyt hipoteczny?

Zdecydowanie lepiej, chcąc wziąć kredyt hipoteczny na zakup mieszkania lub budowę domu, jest kierować się ofertą, a nie bankiem. Przeglądając oferty, należy je ze sobą zwyczajnie porównać. Jest kilka czynników, które są kluczowe przy wyborze kredytu hipotecznego. Porównania pomagają zrobić kalkulatory kredytów gotówkowych. Warto z nich korzystać w początkach rozważań.

A porównanie dobrze jest zacząć od całkowitego kosztu kredytu. To właśnie on uwzględnia prowizję, odsetki, opłatę przygotowawczą, ubezpieczenie kredytu i pozostałe opłaty okołokredytowe. RRSO to właśnie wskaźnik wyznaczający całkowity koszt kredytu, znacznie ważniejszy niż samo oprocentowanie. Przy wyborze oferty dobrze jest też sprawdzić marżę. To jest czysty zysk dla banku za udzielenie kredytu, który może podlegać negocjacjom.

Nie bez znaczenia przy wyborze oferty na kredyt hipoteczny powinno być też to, jakie są formalności przy jego załatwianiu. Każdy bank ma swoją własną politykę co do niezbędnych dokumentów, ale też obowiązku zakładania konta do rozliczeń, czy posiadania aplikacji mobilnej.

Porównując oferty, należy patrzeć na nie z tym samym okresem kredytowania. To oczywiste, a często niezauważane.

One Reply to “Który bank wybrać na kredyt hipoteczny?”

  1. Zawsze miałem problem ze zorientowaniem się w kwestii dodatkowych kosztów kredytów. Fajnie, że w tym tekście jest to choć trochę wyjaśnione. Zawsze warto mieć taką wiedzę, zwłaszcza jeśli ma się podstawy, aby podejrzewać, że bank może chcieć Cię oszukać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *