dziescie zlotych banknot

Najlepsze banki w Polsce. Gdzie Polacy najchętniej zakładają konto bankowe?

Polacy zakładają coraz więcej kont osobistych i niestraszne im zawirowania, które dzieją się na świecie. Chcesz poznać najlepsze banki w Polsce? A może dowiedzieć się, gdzie Polacy najchętniej zakładają konta osobiste?

Jak wybrać najlepszy bank?

Szukający odpowiedniego konta dla siebie bardzo często zadają sobie pytanie, które banki w Polsce są bezpieczne? Nie ma w tym niczego dziwnego, każdy z nas chce mieć pewność, że posiadane na rachunku pieniądze będą niezagrożone, dlatego tak ważny jest odpowiedni wybór instytucji finansowej.

Najlepszy bank to ten, który spełnia oczekiwania klienta, a jak wiemy, mogą się one znacząco różnić w zależności od danej osoby. Młodszym zależeć będzie na szybkiej i komfortowej obsłudze online oraz zarządzaniu kontem osobistym z pozycji telefonu. Osoby podróżujące na pewno docenią walory kont walutowych, a seniorzy dostępność placówek i możliwość załatwienia spraw stacjonarnie.

W jakich bankach Polacy najchętniej zakładają konto bankowe?

W 2022 roku liczba kont osobistych w poszczególnych placówkach kształtuje się następująco:

 • PKO BP i InteligoBank – 8,7 mln,
 • Pekao – 4,6 mln,
 • Santander Bank Polska – 4,2 mln,
 • mBank – 4 mln,
 • ING Bank Śląski – 3,5 mln,
 • Bank Millennium – 3,2 mln,
 • Alior Bank – 2,3 mln,
 • BNP Paribas – 1,7 mln.

Jak widać, Polacy nie boją się zakładać kont osobistych. Posiadanie rachunku to nie tylko wygoda, ale praktycznie obowiązek. Wynagrodzenia, praktycznie zawsze, przelewane są na konto, rachunki również w większości opłacamy zdalnie, a za zakupy coraz więcej płacimy kartą. Nie zanosi się więc na zmianę tej tendencji i jest wręcz odwrotnie. W przyszłości liczba zakładanych kont na pewno wzrośnie, tym bardziej że w szerokiej ofercie finansowej każdy może znaleźć coś dla siebie.

Najpopularniejsze rodzaje kont bankowych:

 • Rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy (ROR) – najczęściej występujący rodzaj rachunku bankowego. Można dzięki niemu dokonywać różnych transakcji, takich jak: opłacanie rachunków, wysyłanie przelewów, odbieranie wynagrodzeń itd.,
 • rachunek oszczędnościowy – jest swoistą skarbonką i służy do przechowywania pieniędzy,
 • konto walutowe – idealne dla osób, które często podróżują za granicę. Pozwala ono na korzystanie ze swoich pieniędzy, będąc w innym kraju,
 • konto firmowe – służące przedsiębiorcom do wszelkich rozliczeń, nie tylko z klientami czy pracownikami, ale również ZUS-em czy Urzędem Skarbowym,
 • konto młodzieżowe – przeznaczone dla niepełnoletnich, pozwalają na dysponowanie zgromadzonymi na rachunku środkami. W ramach funkcjonowania konta ⁣dziecko otrzymuje również kartę debetową.

Jeśli zastanawiasz się jak wybrać konto dla studenta, dziecka, seniora, pamiętaj o dokładnym przeanalizowaniu potrzeb posiadacza rachunku, to znacznie ułatwi znalezienie odpowiedniej opcji.

Podsumowując, zakładamy wiele kont osobistych i nic nie zapowiada odwrócenia tej tendencji, dlatego też banki coraz bardziej dopracowują swoje oferty, czyniąc je konkurencyjnymi. Zastanawiasz się nad założeniem rachunku? Musisz więc wiedzieć, gdzie Polacy najchętniej zakładają rachunki!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *