Polacy zakładają coraz więcej kont osobistych i niestraszne im zawirowania, które dzieją się na świecie. Chcesz poznać najlepsze banki w Polsce? A może dowiedzieć się, gdzie Polacy najchętniej zakładają konta osobiste?
Jak wybrać najlepszy bank?
Szukający odpowiedniego konta dla siebie bardzo często zadają sobie pytanie, które banki w Polsce są bezpieczne? Nie ma w tym niczego dziwnego, każdy z nas chce mieć pewność, że posiadane na rachunku pieniądze będą niezagrożone, dlatego tak ważny jest odpowiedni wybór instytucji finansowej.
Najlepszy bank to ten, który spełnia oczekiwania klienta, a jak wiemy, mogą się one znacząco różnić w zależności od danej osoby. Młodszym zależeć będzie na szybkiej i komfortowej obsłudze online oraz zarządzaniu kontem osobistym z pozycji telefonu. Osoby podróżujące na pewno docenią walory kont walutowych, a seniorzy dostępność placówek i możliwość załatwienia spraw stacjonarnie.
W jakich bankach Polacy najchętniej zakładają konto bankowe?
W 2022 roku liczba kont osobistych w poszczególnych placówkach kształtuje się następująco:
- PKO BP i InteligoBank – 8,7 mln,
- Pekao – 4,6 mln,
- Santander Bank Polska – 4,2 mln,
- mBank – 4 mln,
- ING Bank Śląski – 3,5 mln,
- Bank Millennium – 3,2 mln,
- Alior Bank – 2,3 mln,
- BNP Paribas – 1,7 mln.
Jak widać, Polacy nie boją się zakładać kont osobistych. Posiadanie rachunku to nie tylko wygoda, ale praktycznie obowiązek. Wynagrodzenia, praktycznie zawsze, przelewane są na konto, rachunki również w większości opłacamy zdalnie, a za zakupy coraz więcej płacimy kartą. Nie zanosi się więc na zmianę tej tendencji i jest wręcz odwrotnie. W przyszłości liczba zakładanych kont na pewno wzrośnie, tym bardziej że w szerokiej ofercie finansowej każdy może znaleźć coś dla siebie.
Najpopularniejsze rodzaje kont bankowych:
- Rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy (ROR) – najczęściej występujący rodzaj rachunku bankowego. Można dzięki niemu dokonywać różnych transakcji, takich jak: opłacanie rachunków, wysyłanie przelewów, odbieranie wynagrodzeń itd.,
- rachunek oszczędnościowy – jest swoistą skarbonką i służy do przechowywania pieniędzy,
- konto walutowe – idealne dla osób, które często podróżują za granicę. Pozwala ono na korzystanie ze swoich pieniędzy, będąc w innym kraju,
- konto firmowe – służące przedsiębiorcom do wszelkich rozliczeń, nie tylko z klientami czy pracownikami, ale również ZUS-em czy Urzędem Skarbowym,
- konto młodzieżowe – przeznaczone dla niepełnoletnich, pozwalają na dysponowanie zgromadzonymi na rachunku środkami. W ramach funkcjonowania konta dziecko otrzymuje również kartę debetową.
Jeśli zastanawiasz się jak wybrać konto dla studenta, dziecka, seniora, pamiętaj o dokładnym przeanalizowaniu potrzeb posiadacza rachunku, to znacznie ułatwi znalezienie odpowiedniej opcji.
Podsumowując, zakładamy wiele kont osobistych i nic nie zapowiada odwrócenia tej tendencji, dlatego też banki coraz bardziej dopracowują swoje oferty, czyniąc je konkurencyjnymi. Zastanawiasz się nad założeniem rachunku? Musisz więc wiedzieć, gdzie Polacy najchętniej zakładają rachunki!