bank centralny

Największe banki świata, które warto znać

Według raportu Inteliace Research największym polskim bankiem komercyjnym jest PKO Bank Polski, a jego aktywa w 2020 roku wynosiły 75,6 mld euro. Na czwartym i piątym miejscu znalazł się bank Pekao i Santander BD z aktywami o wysokości 48,8 mld euro i 44,5 mld euro. Jednak w skali światowej są naprawdę małe. W tym artykule przedstawimy wam największe banki na świecie.

Czym są aktywa banków?

Aktywa to łączna suma pieniędzy, które posiada bank. Im wyższa wartość aktyw, tym więcej zadowolonych klientów, bo to oni i ich dobra monetarne wpływają na wielkość aktyw. Nie tylko wartość aktyw wpływa na atrakcyjność banku, ale też kapitalizacja rynkowa, która pokazuje rzeczywistą wartość danego banku, sumując jego aktywa i dywizje. Poniżej przedstawiamy wam listę największych banków ich aktywa i kapitalizacje rynkowe.

Lista największych banków na świecie

Industrial and Commercial Bank of China

Bank powstał w 1984 roku, swoją siedzibę ma w Pekinie. Jego aktywa wynoszą 3 912,6 mld dolarów, a kapitalizacja rynkowa wynosi 160,69 miliardów dolarów. To jedna z trzech największych instytucji finansowych w Chinach.

China Construction Bank

Bank został założony w 1954 roku, jego siedziba również znajduje się w Pekinie. Wysokość aktyw wynosi 3 382,4 mld dolarów, a kapitalizacja rynkowa to 253,05 miliardy dolarów. To drugi największy bank w Chinach, a wg. rankingów jest szóstą największą firmą na świecie.

Agricultural Bank of China i Bank of China

To dwa kolejne banki w Chinach z siedzibą w Pekinie z aktywami o wysokości 3 293,1 mld i 3 242,0 mld dolarów. Z wyżej wymienionymi bankami stanowią “Big Four”, czyli cztery największe banki w Chinach. One zajmują się dużą częścią bankowości tego państwa.

Mitsubishi UFJ Financial Group

Bank dość młody, bo założony w 2005 roku w Japonii. Siedzibę ma w mieście Chiyoda. Aktywa firmy szacowane są na 2 846,1 mld dolarów. Jest częścią grupy Mitsubishi, która jest japońskim konglomeratem.

JPMorgan Chase

To amerykański bank, założony w 2000 roku, swoją siedzibę ma na Manhattanie w Nowym Jorku. Nazwa banku pochodzi od znanego amerykańskiego bankiera Johna Pierponta Morgana. Jego aktywa wynoszą 2 727,4 mld, a kapitalizacja rynkowa to 332,24 miliardy dolarów.

HSBC Holdings

To Londyński bank, założony w 1865 roku. Posiada aż 9500 oddziałów w 86 krajach. Początkowo został założony jako brytyjski bank w Chinach, jednak w 1991 roku przeniósł swoją siedzibę do Wielkiej Brytanii. Jego aktywa szacuje się na 2 659,0 mld dolarów, a kapitalizacja rynkowa wynosi 154,75 mld dolarów.

Bank of America

To amerykański bank z siedzibą w Charlotte w Karolinie Północnej, został założony w 1923 roku, jednak pierwotna spółka powstała już w 1784 roku pod nazwą Bank of Massachusetts. Pierwsza karta Visa została wydana w 1958 roku właśnie przez ten bank! Aktywa firmy wynoszą 2 395,9 mld dolarów.

BNP Paribas

Ostatni bank na naszej liście, założony w 2000 roku we Francji. Firma swoją siedzibę ma w Paryżu. Aktywa wynoszą 2 332,7 mld a kapitalizacja rynkowa to 84,31 mld dolarów. To największy bank strefy euro pod względem kapitalizacji giełdowej.

3 Replies to “Największe banki świata, które warto znać”

  1. Dziwi mnie, że Bank of America jest tak nisko na tej liście. Zawsze uważałem, ze to największy bank na świecie — czas zaktualizować wiedzę 😀

  2. Największe banki świata w Chinach? Zero zdziwienia. W tym zestawieniu najbardziej dziwi mnie chyba BNP Paribas jako jeden z większych banków w Europie.

  3. Chiny, Chiny i Chiny. Wielki kraj i wielkie banki xdd Boję się co będzie za kilkadziesiąt lat… może wchłoną nas wszystkich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *