Karta debetowa z numerem

Numer konta bankowego – ile cyfr, co jeszcze warto wiedzieć?

Posiadając konto w banku, rzadko kiedy zastanawiamy się nad tym, co w ogóle oznacza zestaw cyfr oraz czemu to w ogóle służy. Otrzymujemy go w instytucji finansowej i posługujemy się nim dosyć często, ale bez wiedzy na jego temat. Co warto wiedzieć o numerach konta bankowego? Ile mają cyfr, co oznaczają, czy można się nimi posługiwać za granicą?

Do czego służy numer konta i ile ma cyfr?

Numer konta, który nadawany jest przy okazji zakładania rachunku w banku, jest ciągiem cyfr indywidualnych dla danego klienta oraz instytucji finansowej. Dzięki niemu możliwe jest ustalenie, do kogo należy i z jakiej jednostki organizacyjnej pochodzi. Używa się go także przy przelewach gotówkowych, jako że umożliwia przekaz pieniędzy pomiędzy różnymi osobami. Polskie numery rachunków bankowych mają z kolei dokładnie 26 cyfr.

Co oznaczają numery rachunku bankowego?

Choć numer konta generowany jest automatyczne, poszczególne zgrupowania numerów mają swoje znaczenie. W ten sposób pierwsze 2 cyfry są kontrolne i pozwalają na określenie, czy dane kontro jest prawdziwe. Kolejne 8 cyfr odnosi się do danego banku, w którym zostało założone konto, w tym pierwsze 4 to indywidualne oznaczenie banku, kolejne trzy to numer oddziału, a ostatnia ósma jest cyfrą kontrolną. Następujące po nich 16 cyfr jest generowana losowo i odpowiada za indywidualne oznaczenie dla konkretnego klienta.

Jakie numery mają konkretne banki?

Każdy bank w Polsce ma swoje oznaczenie cyfrowe, które widoczne jest także w indywidualnym rachunku klienta. Nie są to liczby losowe, tylko odpowiadają temu, jaki kod przydzielił bank centralny, w naszym przypadku NBP. Są to swoiste identyfikatory dla danej instytucji. Na przykład NBP ma numer 1010, PKO BP – 1020, Citi Handlowy – 1030, ING – 1050, BPH – 1060, Santander – 1090, Alior – 2490 itd. Patrząc więc na numer konta, a szczególnie na cyfry od 3 do 6 można więc łatwo rozpoznać, z jakiego banku jest dany rachunek.

Czy można numeru konta używać za granicą?

Polski numer konta bankowego jest możliwy do wykorzystania tylko w naszym kraju, ale łatwo można go też dostosować do zagranicznych standardów. Musi być on zgodny z systemem IBAN, który został stworzony przez Europejski Komitet Standardów Bankowych. Nie da się tutaj jasno określić, ile cyfr może mieć taki numer, ponieważ do posiadanego już rachunku konieczne jest po prostu dołożenie dwuliterowego kodu kraju pochodzenia, po których następują dwie cyfry kontrolne.

Jak sprawdzić numer konta bankowego?

Mało kto zwraca uwagę na numer konta bankowego, ale warto wiedzieć, z czego się on składa, a także jak i gdzie można go sprawdzić. Przede wszystkim numer ten powinien widnieć na umowie, którą podpisuje się z bankiem. Można też dowiedzieć się o tym, poprzez kontakt z infolinią, a także bezpośrednio na stronie internetowej bankowości online.

Dokonując przelewów na nieznane konto, warto zwracać uwagę na to, co się w nim znajduje. O ile, gdy np. pomylimy liczbę cyfr, nic się nie stanie, bo przelew nie przejdzie, o tyle w momencie, gdy ich ilość jest prawidłowa, ale poprzestawiamy je lub zmienimy, wówczas z całą pewnością pieniądze zostaną przelane, tylko nie tam, gdzie byśmy chcieli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *