Numer konta bankowego pozornie wygląda jak ciąg przypadkowych, niepowiązanych ze sobą cyfr. Jednak każda z nich ma swoje znaczenie. Dlatego wyjaśniamy, jak „czytać” numer rachunku płatniczego i skąd wiedzieć, do jakiego banku należy.
Ile cyfr ma numer konta bankowego?
Zaczniemy od najprostszej kwestii, czyli od tego, ile cyfr ma numer rachunku bankowego. Każdorazowo będzie składać się z ciągu 26 cyfr, które zapisywane są w tym samym układzie:
AA BBBB BBBB CCCC CCCC CCCC CCCC,
przy czym każda z nich ma swoje znaczenie. A jakie?
Grupy cyfr rachunku bankowego
Pierwsze dwie cyfry stanowią liczby kontrolne rachunku. Służą one do wykrywania błędów w numerze, generowane są na podstawie pozostałych 24 liczb.
Kolejne cyfry, w naszym przykładzie oznaczone jako „B”, to numer rozliczeniowy banku. Przy czym pierwsze cztery z nich stanowią jego kod identyfikacyjny. To właśnie na ich podstawie możesz określić, w jakim banku posiada rachunek osoba, której wykonujesz przelew. Po co Ci w ogóle ta informacja? Pamiętaj, że transakcje dokonywane w ramach tego samego banku rozliczane są w czasie rzeczywistym, natychmiastowo. Oznacza to, że dana osoba będzie widzieć od razu przelew na swoim koncie. Niżej przedstawiamy kody identyfikacyjne wybranych banków:
1020 PKO BP
1030 Citi Handlowy
1050 ING
1090 Santander Bank Polska (dawniej BZ WBK)
1140 mBank,
1160 Bank Millennium
1240 Pekao
1470 Eurobank
1540 BOŚ
1580 Mercedes-Benz Bank Polska
1680 Plus Bank
1750 Raiffeisen Bank
1870 Nest Bank
1910 Deutsche Bank Polska
1940 Credit Agricole Bank Polska
1950 Idea Bank
2030 BNP Paribas
2120 Santander Consumer Bank
2130 Volkswagen Bank
2490 Alior Bank, T-Mobile Usługi Bankowe
Natomiast pozostałe cyfry (oznaczone jako “C”), to osobisty numer klienta. I tylko te liczby generowane są losowo, przez system.
Kod IBAN i SWIFT
Jeśli chcesz przelać pieniądze za granicę, zostaniesz poproszony o podanie kodu IBAN lub SWIFT.
IBAN, czyli International Bank Account Number, to międzynarodowy standard numeracji kont bankowych. Jego podanie jest wymagane podczas dokonywania przelewów zagranicznych. Wpisuje się go w bardzo prosty sposób, dodając określenie kraju przez właściwym numerem rachunku, bez spacji.
W przypadku rachunków założonych w Polsce kod IBAN to „PL”. Wtedy poprawny zapis wygląda tak:
PLAA BBBB BBBB CCCC CCCC CCCC CCCC
Oprócz tego każdy bank musi posiadać międzynarodowy identyfikator SWIFT. Co istotne, jest on odrębny dla każdego banku. Kod SWIFT składa się z ośmiu lub jedenastu znaków. Na początku zawiera litery będące identyfikatorem banku. Następnie znajduje się identyfikator kraju (w przypadku Polski PL), a na końcu lokalizacja siedziby banku. Przykładowo, SWIFT dla mBanku z oddziałem w Katowicach wygląda tak: BREXPLPWKAT.
Jak sprawdzić numer konta bankowego?
W internecie znajdziesz wyszukiwarki, z których pomocą sprawdzisz, w jakim banku posiada konto osoba o wybranym numerze rachunkowym, a także wygenerujesz kod SWIFT. Jednak trzeba podkreślić, że w ten sposób nie dowiesz się, kto jest posiadaczem rachunku. Dane osobowe klientów banku są ściśle chronione, nie mogą być podawane do publicznej informacji.