Jak wygląda wniosek o kredyt gotówkowy?
Szablony wniosków o kredyt mogą różnić się w zależności od instytucji, w której staramy się o dodatkowe środki. Sam sens dokumentu oraz jego podstawowe elementy są jednak uniwersalne. Co do nich należy?
W pierwszej kolejności domniemany kredytobiorca musi wskazać swoje dane osobowe. Chodzi tu o podstawowe informacje tj. imię, nazwisko, PESEL. Kolejno klient powinien oświadczyć, czy i jaką formę działalności gospodarczej prowadzi, a także, czy spłaca aktualnie inne długi. Następnie aplikujący przechodzi do segmentu, gdzie deklaruje, o jaki produkt finansowy dokładnie się ubiega. Należy wskazać tutaj typ kredytu, np. hipoteczny, gotówkowy, inwestycyjny, a także jego wysokość, cel i preferowaną długość okresu spłaty.
Każdy wniosek kredytowy powinien być opatrzony również wskazaniem, czy istnieją podmioty mogące poświadczyć zdolność kredytową osoby aplikującej. Taki ruch ma na celu zabezpieczenie zobowiązania, ponieważ w razie kłopotów finansowych kredytobiorcy, pomoc w spłacie powinna zaoferować osoba świadcząca. Na każdym etapie uzupełniania wniosku należy pamiętać, że bank rzetelnie sprawdzi wszystkie podane przez nas informacje, dlatego nie zaleca się podejmowania prób oszustwa, zarówno jeśli chodzi o dane samego kredytobiorcy, jak i podmiotu zabezpieczającego.
Czy da się przygotować do złożenia wniosku o kredyt?
Wiele osób starających się o kredyt nigdy nie analizowało dokładnie dokumentów, które należy uzupełnić w trakcie aplikacji. Jest to błąd, ponieważ jeżeli przemyślimy treść formularza wcześniej, mamy większe szanse na poprawne i rozsądne uzupełnienie go. Czy są sposoby, by poznać kształt wniosku przed jego bezpośrednim złożeniem?
Oczywiście! Niemal każdy rzetelny bank udostępnia formularze aplikacyjne na swojej stronie internetowej. Wystarczy wejść w odpowiednią zakładkę i pobrać plik do spokojnej lektury. Przed analizą poszczególnych wniosków kredytowych warto także upewnić się, iż rzeczywiście jesteśmy zainteresowani ofertą konkretnej instytucji. Zróbmy zatem wstępny research i dowiedzmy się, jakie elementy uwzględniane w obliczaniu scoringu kredytowego są priorytetowe dla danego banku. Wówczas będziemy mogli stwierdzić, czy nasza kandydatura wypada pozytywnie w kontekście kwestii, na jakie kładziony jest nacisk podczas analizy aplikacji.
W stworzeniu listy banków, których oferta powinna Cię zainteresować, pomóc może ranking kredytów gotówkowych. Pamiętaj jednak, aby wybierać wyłącznie zestawienia stworzone przez niezależnych i obeznanych z rynkiem ekspertów. Takie rankingi mogą być bowiem dobrym źródłem informacji na samym początku naszej przygody z kredytem.
Wniosek złożony – co dalej?
Załóżmy, że wiesz już, w jaki sposób efektywnie wypełnić wniosek. Co dzieje się w dalszej kolejności? Wyjaśniamy.
Po złożeniu wniosku część banków i parabanków będzie wymagała od Ciebie potwierdzenia tożsamości. Polega to przeważnie na przesłaniu symbolicznego przelewu ze swojego konta bankowego, które koniecznie musi być zarejestrowane w Polsce. Istnieje również opcja weryfikacji przez SMS lub specjalne platformy. Uwiarygodnienie danych osobowych to w praktyce ostatni etap naszych działań.
Po przesłaniu wniosku oraz zweryfikowaniu tożsamości, wniosek zostaje skierowany do analizy algorytmów, które obliczają Twój scoring kredytowy. Kolejno pracownik placówki akceptuje wynik i podejmuje decyzję o tym, czy osobie aplikującej powinien przysługiwać kredyt, czy konieczne będzie przesłanie odmowy. Jeżeli informacja będzie pozytywna, pozostaje jedynie czekać na przekazanie środków. Proces ten trwa zazwyczaj nie dłużej niż 48 godzin.
Warto mieć wszystkie dokumenty przygotowane zanim się złoży wniosek o kredyt. Wtedy to nie powinno być aż tak straszne 😉
Najlpeiej to pamiętać żeby go w ogóle nie składać. Po co dawać bankom na sobie zarobić?
Można też iść do banku i złożyć przykładowy wniosek, żeby zobaczyć czy go przyjmą, jak tak to dopiero wtedy sykutować 😀