flaga Polski

Polskie banki, historia i ciekawostki polskich banków

Na polskim rynku znajduje się wiele banków, zarówno z krajowym, jak i zagranicznym kapitałek. Czy znasz polskie banki, będące w rękach rodzimy inwestorów bądź skarbu państwa? Przeczytasz o nich w naszym artykule! Przedstawiamy historię i ciekawostki 4 polskich banków!

PKO BP

Nasze zestawienie otwiera bank PKO BP (jego pełna nazwa to Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski Spółka Akcyjna) będąca największym bankiem, uniwersalnym w Polsce – obsługuje klientów indywidualnych oraz przedsiębiorstwa różnych wielkości, w tym olbrzymie korporacje. Bank ten został założony w 19 grudnia 1949 roku w Warszawie na skutek zlikwidowania istniejącej dotychczas Pocztowej Kasy Oszczędności. Posiada ponad 1000 placówek w całej Polsce. Wyliczono, że w I kwartale 2019 roku obsługiwał ponad 10 milionów indywidualnych klientów, prowadząc 22,67% wszystkich rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych w Polsce. PKO BP świadczy usługi w jednym z pierwszych banków internetowych w Polsce – Inteligo.

Pekao SA

Wbrew pozorom Bank Pekao SA nie ma nic wspólnego z opisanym wyżej PKO BP. Jego pełna nazwa to Bank Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna. Został powołany do życia 7 marca 1929 roku przez Ministerstwo Skarbu jako bank świadczący usługi dla Polaków na obczyźnie. Już w pierwszych latach jego funkcjonowania otworzono placówki w prawie każdej stolicy państw, w których osiadali Polacy m.in. we Francji, Izraelu, USA i Argentynie. Aktualnie działa jako bank uniwersalny. W I kwartale 2019 posiadał prawie 1000 placówek w całej Polsce. Jest na drugim miejscu (zaraz za PKO BP) w rankingu prowadzonych rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych – 12,67%.

Alior Bank

Alior Bank to najmłodszy bank w naszym zestawieniu. Został powołany do życia 17 listopada 2008 roku jako spółka akcyjna i szturmem wdarł się na rynek polskich usług bankowych. To kolejny z banków uniwersalnych w naszym artykule. Co ciekawe od rozpoczęcia prac projektowych związanych z jego powstaniem do uzyskania zezwolenia KNF minął niespełna rok. Działalność operacyjna trwała 4 lata, by w czerwcu 2012 roku uruchomić pierwszy bank internetowy w Polsce nowej generacji z w pełni wirtualną obsługą. Ponadto wdrożył w 2012 roku tzw. Internetowy Proces Kredytowy – pierwsze na świecie rozwiązanie pozwalając na otrzymanie kredytu w kilka minut w całości przez Internet. Bank otrzymał za to nagrodę w 2012 roku w konkursie „Global Banking Innovation Award” za przełomowe rozwiązanie. Mimo wysoko rozwiniętych usług internetowych obsługuje klientów także w placówkach.

Getin Noble Bank

Ostatni w naszym wyliczeniu bank to Getin Noble Bank. Powstał on w 2010 roku jako efekt połączenia Getin Banku SA z Noble Bankiem SA. Swoją działalność dzieli na 2 piony: Getin Bank związany z bankowością detaliczną oraz Noble Bank działający w pionie bankowości prywatnej, czyli przeznaczonej dla bardziej zamożnych klientów. Posiada bardzo rozbudowaną ofertę. Oprócz klasycznych usług bankowych takich jak np. kredyty, pożyczki, czy depozyty, świadczy usługi w zakresie doradztwa i pośrednictwa nieruchomościami, doradztwa w nabywaniu dzieł sztuki (art banking), wsparcia prawno-podatkowego, czy usług maklerskich. To niezwykle utytułowany bank – jest m.in. zdobywcą 4 nagród głównych w XVI edycji rankingu „50 największych banków w Polsce 2011” oraz znalazł się rankingu 1000 największych banków na świecie brytyjskiego magazynu „The Banker” jako najlepszy bank w Europie Środkowo-Wschodniej pod względem zwrotu z kapitału.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *