Człowiek krzymający kartę kredytową i piszący na klawiaturze

W jakim banku kredyt hipoteczny?

Wybór kredytu hipotecznego nie jest prostą sprawą, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że każdy bank ma swoją własną ofertę i gdyby zebrać je w jedno, różnice między nimi nie są za duże. Dodatkowo oferty te co jakiś czas ulegają zmianie, dlatego tym bardziej wiele osób ma problem z wybraniem odpowiedniej placówki finansowej. W jakim banku wybrać kredyt? Na co zwracać uwagę?

Jak wybrać kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny to kredyt celowy, który wykorzystywany jest w celu zakupu mieszkania, domu lub działki budowlanej. Najczęściej zaciągany jest na wyższe kwoty, jako że zakup nieruchomości nie jest tani. Jednocześnie ta forma finansowania uważana jest za jedną z najtańszych dostępnych na rynku.

Nie oznacza to jednak, że wystarczy pójść do pierwszego lepszego banku – nie jest to takie proste, ponieważ każdy klient musi spełnić konkretne oczekiwania, a każda instytucja finansowa ma swoje wytyczne. Oferty mogą się też różnić między sobą, a nawet niewielkie rozbieżności choćby w oprocentowaniu, prowizji czy RRSO wpłyną na koszty całego zobowiązania.

Chcąc wybrać kredyt hipoteczny, trzeba zrobić to rozsądnie i wcześniej dokładnie analizując każdą ofertę bankową, jak również swoje możliwości finansowe. W ten sposób wybierze się taki kredyt hipoteczny, który spełni nasze oczekiwania i jednocześnie zbytnio nas nie obciąży.

W jakim banku wziąć kredyt hipoteczny?

Wybór banku, w którym weźmie się kredyt hipoteczny, nie jest prostym zadaniem. W pierwszej kolejności należałoby zapoznać się z ofertami, jakie proponują nam właśnie te placówki finansowe i porównać je między sobą. W ten sposób będzie miało się pogląd na to, jak wygląda sytuacja na rynku finansowym i gdzie może być najkorzystniej.

Najłatwiej kredyty hipoteczne porównasz online np. na hotmoney.pl/kredyty-hipoteczne, ponieważ korzystając z takich stron, możliwe jest zestawienie ze sobą wielu różnych propozycji bankowych jednocześnie. To ułatwia znacząco sprawę, ponieważ nie ma konieczności przeglądania po kolei ofert każdego banku lub chodzenie po nich i dopytywanie się o kredyty.

Co istotne – banki co jakiś czas zmieniają warunki oraz szczegóły kredytów, przez co nie da się powiedzieć, w którym z nich oferta zawsze będzie najlepsza. Tak samo, jak nie jest powiedziane, że będąc klientem jednej placówki, możemy liczyć w niej na najlepsze propozycje.

Czy warto korzystać z porównywarek kredytów hipotecznych?

Jak najbardziej tak, z tego prostego względu, że po prostu oszczędza to nasz czas. Planując wzięcie kredytu hipotecznego, a nie wiedząc, który bank daje najlepszą propozycję, trzeba byłoby rozpytywać się o to w każdym z nich, albo przeglądać strony internetowe. Porównywarki umożliwiają zawężenie tych poszukiwań, ponieważ wpisując w odpowiednie pola podstawowe dane, które nas interesują – wysokość kwoty i czas spłaty selekcjonuje się wyniki od tych najlepszych, po te najmniej korzystne. Niektóre porównywarki nie dają możliwości wpisywania takich danych, ale w większości jest to dostępne.

Otrzymuje się listę banków pasujących do tych wytycznych, z wyróżnieniem szczegółów oferty, jak właśnie RRSO, oprocentowanie, prowizje, całkowitą kwotę do spłaty czy wysokość rat. Klikając w konkretną ofertę, można najczęściej dowiedzieć się więcej szczegółów.

Który bank ma najkorzystniejszy kredyt hipoteczny?

Nie ma tu jednego stałego faworyta, ponieważ każdy bank co jakiś czas zmienia swoje oferty, dostosowując je do sytuacji panującej na rynku oraz innych zmiennych. Co więcej, bywa też tak, że banki oferują nie jeden, a kilka wariantów kredytów hipotecznych, jak również różne porównywarki nieco inaczej dokonują obliczeń, przez co w jednej dany bank wysunie się na czoło zestawienia, a w następnym będzie znajdował się zdecydowanie niżej, nawet przy tych samych wytycznych.

Reguły więc nie ma, a poza tym dochodzi do tego jeszcze jedna ważna kwestia – indywidualne podejście do klienta. Informacje podawane do powszechnej wiedzy dotyczą tylko ogólnych warunków i mogą ulec modyfikacji, w zależności od zdolności kredytowej kredytobiorcy. Tak więc dwie osoby chcące wziąć kredyt hipoteczny w tym samym banku i korzystając z tej samej oferty, mogą go do stać na innych warunkach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *