Maseczka na laptopie - koronawirus

W jakim banku wziąć kredyt podczas pandemii koronawirusa?

Koronawirus mocno wpłynął na nasze życie i to w zakresie szerszym niż można byłoby się spodziewać. Nie chodzi tu tylko o kwestie noszenia maseczek czy konieczność zachowania higieny, ale i o sprawy gospodarcze. Pandemia mocno odmieniła także oblicze banków, które musiały przystosować się do panujących warunków. Gdzie warto więc wziąć kredyt? Co się zmieniło?

Jak pandemia wpłynęła na banki?

Pandemia koronawirusa niestety nie pozostała bez znaczenia dla naszego życia, a także na gospodarkę światową. Wiele krajów zostało zablokowanych, działania wielu firm zahamowało, a przez to wielu ludzi straciło prace i możliwość zarabiania. Musiało to wpłynąć także na banki, które dostosowując się do panującej sytuacji, musiały wziąć pod uwagę zwiększone ryzyko niewypłacalności klientów. Wprawdzie już w marcu ogłoszono obniżenie stóp procentowych, co powtórzono także później w maju, dzięki czemu wysokość aktualnie posiadanych zobowiązań spadła, ale jednocześnie uzyskanie nowego kredytu stało się trudniejsze.

Jak wybrać kredyt w czasach koronawirusa?

Ogólnie rzecz ujmując, obecnie branie kredytów w bankach może być trudniejsze, a także droższe. Dlatego warto zastanowić się nad tym, czy rzeczywiście koniecznie musimy wziąć go teraz, czy może nie lepiej poczekać kilka miesięcy. Jeżeli jednak nie ma możliwości odczekania na lepsze czasy,  kredyt najlepiej porównać w różnych bankach, np. na UwagaFinanse.pl, aby zorientować się, jak wygląda sytuacja. Oferty dostępne aktualnie mogą się znacznie różnić, od tych sprzed kilku miesięcy, zwłaszcza jeżeli chodzi o wymagania stawiane potencjalnym klientom.

Jak zmienił się rynek kredytów bankowych?

Największy wpływ na zmianę w kredytach miało przede wszystkim obniżenie stóp procentowych. To sprawiło, że obniżyły się raty kredytów, a co za tym idzie, zmniejszyły się koszty ponoszone przez kredytobiorców. Dla banków oznacza to jednak niższe wpływy, a fakt, że wielu klientów mogło stracić pracę lub zmniejszyły się ich dochody, zwiększyło się ryzyko niewypłacalności. Z tego też względu banki podniosły wymagania. Kredyty udzielane są tylko osobom o dobrej zdolności kredytowej i tym, którzy nie pracują w zawodach o podwyższonym ryzyku (ryzykowne zawody: turystyka, gastronomia, budownictwo).

Została podniesiona marża, a w przypadku kredytów hipotecznych także wysokość wkładu własnego. W zależności od banku wynosi on obecnie od 30% do 40%. Jest to oczywiście próba ochrony przed ryzykiem finansowym pojawiającym się kryzysem na rynku.

W jakim banku wziąć kredyt podczas pandemii?

Ciężko powiedzieć, w którym banku wziąć kredyt w obecnej sytuacji, ponieważ każda instytucja podeszła do problemu pandemii inaczej, wdrażając nieco inne zabezpieczenia. Z tego też względu, najlepszym rozwiązaniem będzie po prostu dokładniejsze zapoznanie się z ofertami, jakie są dostępne. To sposób na to, by zorientować się, jak wygląda sytuacja i czy przypadkiem w danym banku nie będzie lepiej niż w innym.

Pandemia trwa już w najlepsze od kilku miesięcy i choć stopniowo się poprawia, nadal daleko jest od normalności. Banki także prędko nie wrócą do propozycji sprzed koronawirusa, dlatego jeżeli ktoś nie złapał okazji wcześniej, teraz może mieć utrudnioną sytuację. Z drugiej strony powolna stabilizacja gospodarki ma też ten plus, że można spodziewać się poluzowania także w wymaganiach stawianych przez bank.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *