Kobieta wysyłająca list

Wpłata na konto na poczcie krok po kroku

Jednym ze sposobów wpłaty pieniędzy na konto, jest wykorzystanie w tym celu przekazu pocztowego. Obecnie nie cieszy się to zbyt dużą popularnością, nadal jednak bywa przydatne, zwłaszcza gdy inne opcje nam odpadają.

Kiedy korzysta się z wpłat na konto na poczcie?

Z racji dużej ilości banków, a także powszechnego dostępu do internetu oraz wpłatomatów, dokonywanie przelewów na poczcie nie cieszy się już byt dużą popularnością. Oczywiście są od tego wyjątki – np. z różnych powodów w naszym sąsiedztwie nie ma żadnego oddziału banku, bankomatu czy wpłatomatu albo musimy wykonać pilną wpłatę, ale brakuje nam internetu. Z tej opcji najczęściej korzystają też po prostu osoby starsze, dla których poczta nadal stanowi ważny element codziennego życia.

Jak przekazać pieniądze na poczcie?

Pieniądze na poczcie można przekazać na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest dokonanie przelewu na konto bankowe, co pod wieloma względami jest prostsze i szybsze. Drugim sposobem jest wykonanie tego poprzez przekaz, co jednak nie odbywa się bezpośrednio w siedzibie poczty, ale przy pomocy listonosza, któremu przekazuje się pieniądze. Z oczywistych względów, druga metoda jest rzadko wykorzystywana, bo jest i niewygodna i czasochłonna.

W niektórych przypadkach może być potrzebny dowód poprzedniej wpłaty. Wykorzystuje się też do tego celu dostępne bezpośrednio na poczcie książeczki wpłat na rachunki bankowe.

Jak wykonać przelew na poczcie?

Żeby dokonać wpłaty na konto z korzystaniem przelewu pocztowego, konieczne będzie udanie się do najbliższej placówki, a także wypełnienie odpowiedniego formularza. Należy uwzględnić w nim odpowiednie dane, imię, nazwisko, numer rachunku odbiorcy, kwotę oraz nazwę zleceniodawcy razem z tytułem przelewu. Wypełniony druk przekazuje się w okienku i to wystarczy. Jeżeli chce się wpłacić gotówkę np. na swoje konto bankowe, wówczas konieczne jest dodatkowo podanie wybranej sumy pieniędzy.

Jak długo trwa wpłata pieniędzy na poczcie?

Czas trwania wpłaty pieniędzy na poczcie będzie zależała od kilku czynników. Po pierwsze od ilości osób w placówce, a trzeba przyznać, że trzeba liczyć się tu z niemałymi kolejkami. Po drugie z dniem i godziną, w której dokonuje się wpłaty. Pieniądze mogą pojawić się na drugi dzień roboczy, albo nawet po kilku dniach, jeżeli dokona się tego pod wieczór i tuż przed weekendem. Jeżeli wybierze się opcje przekazu ekspresowego, wszystko odbywa się w czasie rzeczywistym i pieniądze są na koncie natychmiastowo.

Ile kosztuje wpłata pieniędzy na poczcie?

Trzeba się też liczyć z tym, że wpłacanie pieniędzy na poczcie nie jest usługą darmową. Koszty takich przekazów będą zależne od kilku czynników, między innymi od wysokości kwoty, którą chce się wpłacić, a także od rodzaju dokonywanego przekazu. Poczta bowiem oferuje kilka opcji wpłat, czyli: Ekspres i Standard Priorytet.

Jeżeli mają być to opłaty administracyjne, to do wyboru jest także wpłata na rzecz Krajowej Administracji Skarbowej oraz Wpłata Standard na rzecz samorządu terytorialnego. Ogólnie rzecz ujmując przy wpłatach do 600 zł, będzie nas to kosztować 3,40 zł. A przy przekazie ekspresowym nawet 7 zł. Przy wpłatach większych jest to 0,6% powyżej 600 zł dla standardowych przekazów i 1,2% dla wpłat ekspresowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *